w

Kawa nie dla każdego! Sprawdź kto nie powinien jej pić?

Źródło: South_agency, Getty Images Signature

Polacy uwielbiają pić kawę i to właśnie kawą często rozpoczynają poranek. Niestety nie dla każdego takie rozwiązanie jest dobre i po wypiciu filiżanki pojawiają się dziwne, niechciane dolegliwości. Kto nie może pić kawy, lub przynajmniej powinien ograniczyć jej spożywanie i dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Kawa- właściwości

Zacznijmy od tego, że kawa jest napojem, który ma masę pozytywnych właściwości. Kawa to źródło kofeiny, teofiliny i teobraminy. Te trzy składniki sprawiają, że kawa świetnie rozbudza o poranku i pobudza w ciągu dnia. Jedna filiżanka kawy dziennie pozwala nam się lepiej skoncentrować, a także poprawia naszą pamięć. Udowodniono, że picie kawy ma wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób tj.: Alzheimer, czy Parkinson. Dodatkowo kawa jest źródłem cennych przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne, za uszkodzenie komórek i powstawanie nowotworów, a także, że mała czarna przyspiesza spalanie tłuszczów i proces odchudzania. Jak widać zalet kawy jest wiele, jednak okazuje się, że nie każdy może ją pić.

Kto nie może pić kawy?

Kto nie może pić kawy? Niestety kawy nie mogą pić osoby chore na refluks przełyku i wrzody. U tej grupy osób kawa może powodować gorsze samopoczucie, bóle brzucha, drżenie rąk, czy kołatanie serca. Jeśli nie masz stwierdzonej żadnej z powyższej chorób, a nadal źle reagujesz na kawę, być może należysz do grona osób uczulonych na kofeinę. Nietolerancja kofeiny powoduje podrażnienie jelit i problem z trawieniem tego napoju. Wynika to z mutacji genu CYP1A2. Jak objawia się nietolerancja kofeiny?

Nietolerancja kofeiny

Osoby, które spożywają kawę i są nieświadome nietolerancji kofeiny odczuwają po wypiciu kawy silne bóle brzucha, bóle głowy, nudności, dyskomfort. Dodatkowo często pojawia się u nich biegunka, a nawet wymioty. Wypicie małej czarnej może również spowodować problemy z koncentracją, bezsenność, lub nadmierną senność, większą potliwość i częste oddawanie moczu.

  • Miniatura:
  • Źródło: South_agency, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.