w ,

Nie każda kawa jest zdrowa. Poznaj rodzaje kaw, które mogą ci zaszkodzić

Źródło; Beata Dudova, Pexels

Czy każda kawa jest zdrowa, czy istnieje kawa, która szkodzi? Wokół kawy narosło sporo mitów, większość z nich obalają kolejne badania. Jednak to czy kawa działa pozytywnie na nasz organizm, czy nie zależy od jej rodzaju. Poniżej zamieściliśmy typy kaw, które powinny być pite sporadycznie, albo wcale, oraz te, które są dla nas najlepsze.

Kawa, która szkodzi. 3 typy, których powinniśmy unikać

Dobra jakościowo kawa, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, choć i tak nie powinniśmy przesadzać z jej ilością. Natomiast istnieją 3 typy, których powinniśmy unikać jak ognia. Te kawy zwiększają ryzyko cukrzycy i otyłości, przyczyniają się do szybkiego starzenia komórek, a także mogą powodować choroby krążenia. O jakich typach mowa?

Kawa z śmietanką, cukrem, tłustym mlekiem, słodkimi sosami i bitą śmietaną

Mimo że słodka kawa z dodatkiem bitej śmietany i smakową polewą smakuje wyśmienicie, to jest to dla naszego organizmu, raczej tłusty posiłek, niż pobudzający napój. Ta bomba cukrowo- tłuszczowa, pita regularnie to prosty krok do otyłości, cukrzycy i problemów z krążeniem.

Napoje kawowe

Napoje kawowe, ciężko nawet nazywać kawą. Tak naprawdę kryje się w nich cukier i masa niezdrowych dodatków i ulepszaczy smaku tj. barwniki, emulgatory, stabilizatory i aromaty. W napojach typu cappuccino lista składników jest tak długa, że podczas zakupów powinna zapalić się nam czerwona lampka. Z napojów kawowych najlepiej zupełnie zrezygnować, ale pić je wyłącznie od święta, gdyż mogą nam wyłącznie zaszkodzić, a nie pomóc.

Kawy typu 2w1 lub 3w1

Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku napojów kawowych. Długi skład, niezdrowe dodatki i mało kawy w kawie. Chyba, że chcemy napić się po przebudzeniu cukrów prostych, ulepszaczy i tłuszczów nasyconych.

A która kawa na pewno nam nie zaszkodzi?

Zdecydowanie najlepszym wyborem, jeśli chcemy napić się kawy jest kawa czarna, mielona. Jeśli chcemy troszkę złagodzić jej smak, warto dodać do niej odrobinę kakao, dzięki czemu poza smakiem dostarczymy organizmowi: potasu i magnezu. Ewentualnie zamiast kakao, można dodać odrobinę cynamonu, który ma działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

  • Miniatura:
  • Źródło; Beata Dudova, Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.