w

Kawa: z mlekiem czy bez?

Źródło: oksanashurfych

Wielu Polaków zaczyna dzień od kawy. Jednak jak to zawsze bywa kawa kawie nierówna. Dziś odpowiemy na pytanie czy kawa z mlekiem jest zdrowa, czy może lepiej zdecydować się na małą czarną o poranku?

Kawa stała się popularna, głównie dzięki kofeinie, której przypisuje się właściwości pobudzające i dodające energii. Jako że my Polacy często bywamy zmęczeni i trudno w naszym klimacie o żywiołowe poranki, kawa jest naszym pierwszym wyborem, zaraz po przebudzeniu. Jednak czy każda kawa będzie odpowiednim wyborem?

Plusy i minusy picia kawy

Kawa ma wiele pozytywnych właściwości. Kawa dodaje energii, wspomaga koncentracje, przyspiesza metabolizm oraz ułatwia wypłukiwanie toksyn z organizmu. Niestety kawa poza wieloma plusami, ma również kilka minusów. Wśród najważniejszych wymienia się: przyspieszoną pracę serca, nerwowość, problemy ze snem. Osoby, które piją kawę w dużych ilościach borykają się z niedoborami witamin i składników mineralnych, tj.: wapń, potas i magnez.

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa?

Należy wiedzieć o tym, że kawa z mlekiem nie pobudzi nas tak jak „mała czarna”, gdyż nie dostarczy nam tak dużej ilości kofeiny. Dodatek mleka sprawia, że ten typ kawy jest delikatniejszy, jednak gorzej trawiony przez nasz organizm. Jednak jeśli borykamy się z problemami układu pokarmowego, czy żołądkowymi kawa z mlekiem będzie o wiele lepszym wyborem, niż czarna 'parzonka’. Dodatkowo kawa z mlekiem, dostarczy nam wapnia, który wypłukuje picie kawy bez mleka. Podsumowując kawa z mlekiem jest zdrowa i idealna dla osób, które potrzebują delikatnego zastrzyku energii. Osoby, który potrzebują solidnego kopa o poranku powinny wybrać klasyczną „małą czarną”.

  • Miniatura:
  • Źródło: oksanashurfych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.