w

Dzięki tej naklejce dowiesz się czy jabłka były pryskane pestycydami i nawozami?

Źródło: Maria Lindsey Multimedia Creator, Pexels

Jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce, Są tanie, smaczne i dostępne w wielu odmianach. Niestety coraz rzadziej w sklepach pojawiają się jabłka z polskich sadów, a gatunki sprowadzane z zagranicy. Jak odróżnić regionalne owoce od tych importowanych? Z pomocą przychodzi kod PLU na jabłkach.

Jabłka sprowadzane z zagranicy, muszą przejść, a czasem nawet przepłynąć daleką drogę, zanim trafią do polskich sklepów. Dlatego też zagraniczne owoce mają w sobie o wiele więcej pestycydów i nawozów, dzięki którym nie psują się tak szybko. Niestety jedzenie takich 'zdrowych owoców’ ma mało wspólnego ze zdrową żywnością. W związku z tym podczas zakupu jabłek warto zerknąć na naklejkę z kodem PLU, z którego można się wiele dowiedzieć. M.in. tego skąd przybyły dane owoce, oraz czy były pryskane pestycydami.

Kod PLU na jabłkach

Price Look-Up, czyli kod PLU mówi nam bardzo dużo o owocach i warzywach. Z tych czterech lub pięciu liczb możemy wyczytać jak uprawiane były owoce i warzywa i skąd pochodzą? Co istotne kod PLU znajduje się najczęściej na worku lub pudle w którym transportowano owoce. A na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę i co oznaczają pojedyncze liczby?

  1. 9 na początku kodu oznacza, że owoce pochodzą z upraw ekologicznych.
  2. 8 na początku kodu odznacz produkt GMO, czyli genetycznie modyfikowany.
  3. 4 na początku kodu oznacza, że do uprawy użyto nawozów i pestycydów.

Jak rozpoznać z jakiego kraju pochodzą jabłka?

Wiemy już jak rozpoznać produkt eko, GMO i ten do którego uprawy wykorzystano pestycydy i nawozy. A jak sprawdzić z jakiego kraju pochodzą owoce i warzywa? W tym celu warto spojrzeć na początek kodu kreskowego:

  1. 400- 440 oznaczają produkty z Niemiec
  2. 00- 09 produkty z USA
  3. 590 produkty z Polski
  • Miniatura:
  • Źródło: Maria Lindsey Multimedia Creator, Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.