w

Ta mieszanka wyczyści wszystkie tłuste zabrudzenia. Potrzebujesz jedynie trzech składników

Źródło: Valerii Apetroaiei, Getty Images

Aceton i kawa? To połączenie brzmi dziwnie, ale jest w ostatnim czasie hitem wśród gospodyń, które walczą z uporczywym tłuszczem. Jak działa ta nietypowa mieszanka?

Jeśli w grę chodzi sprzątanie domu, gospodynie sięgają po najbardziej nietypowe środki. Sprzątanie ma być przede wszystkim szybkie i skuteczne. Dlatego też w walce z tłuszczem zaczęto używać acetonu.

Czym jest aceton?

Aceton to bezbarwny rozpuszczalnik, który znaleźć można w farbach i zmywaczach do paznokci. Jednak to nie jedyne miejsca w których znajduje się aceton. Aceton występuje również w naturze: w roślinach, drzewach, w gazach wulkanicznych. Aceton jest niebezpieczną substancją, która może powodować zatrucia, problemy z oddychaniem, a nawet zgon, jeśli zostanie spożyty doustnie. Jednak przy zachowaniu środków ostrożności jest to również doskonały środek czyszczący.

Aceton i kawa na zabrudzenia

Mało kto wie o tym, że aceton w połączeniu z kawą rozpuszczalną staje się świetnym środkiem czyszczącym, który usunie tłuszcz z okapu, piekarnika, czy garnków. Aby przygotować domowy środek czyszczący na bazie acetonu i kawy należy w małej miseczce wymieszać odrobinę wrzątku, łyżkę kawy rozpuszczalnej, parę kropel płynu do mycia naczyń i łyżkę acetonu lub zmywacza do paznokci. W trakcie przygotowania mikstury warto założyć maseczkę, aby nie wdychać zapachu acetonu. Po ostygnięciu całość należy przelać do butelki z atomizerem i stosować jako środek czyszczący. Należy pamiętać o tym, aby po oczyszczeniu danej powierzchni dokładnie umyć ją ciepłą wodą kilkukrotnie.

A co zamiast acetonu i kawy?

Dla osób, które obawiają się acetonu świetną alternatywną będzie soda oczyszczona. Wystarczy, że sodę rozpuści się w niewielkiej ilości wody, do uzyskania gęstej pasty. Pasta z sody również doczyści armaturę łazienkową czy tłuste garnki, jednak sam proces czyszczenia potrwa dłużej.

  • Miniatura:
  • Źródło: Valerii Apetroaiei, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.