w

Jak umyć kuchenkę gazową? Będzie wyglądać jak nowa!

jak umyć kuchenkę gazową
hrabar, Getty Images

Kuchenka gazowa wymaga sporego nakładu pracy, aby dobrze się prezentowała po przygotowaniu posiłku. Ale czy naprawdę musi tak być?

Jeśli śledzisz moje artykuły od dłuższego czasu, doskonale wiesz, że o ile lubię eksperymentować w kuchni z nowymi przepisami, to czyszczenie sprzętów kuchennych jest dla mnie udręką. Nie cierpię ciągłego szorowania, rozmiękczania zasuszonego jedzenia i mycia tłustych plam. A kiedy jeszcze tego typu zabrudzenia dostaną się w ciężko dostępne miejsca… To już jest po mnie. Zły humor przez cały dzień i totalne zmęczenie gwarantowane!

Dlatego też uwielbiam wyszukiwać i poznawać triki sprzątające, które ułatwiają pracę w kuchni. I dziś przyszedł czas na kuchenkę gazową. Już za moment dowiesz się, co zrobić, aby wyglądała jak nowa. Nawet po długim użytkowaniu.

Jak umyć kuchenkę gazową?

Na początek warto podkreślić, że kuchenkę gazową zazwyczaj czyści się „na raty”. Osobno myje się palniki i ruszt, które należy wcześniej zdemontować. Inną kwestią pozostaje także wyczyszczenie powierzchni kuchenki gazowej.

Palniki z kuchenki warto przepłukać w mieszance ciepłej wody i octu w proporcji 1:3, po czym dokładnie wyczyścić. Kiedy pozbędziesz się już zabrudzeń, jeszcze raz przepłucz palniki w samej wodzie i wytrzyj do sucha.

Z kolei ruszt z tłustych plam najlepiej wyczyścić przy pomocy domowej pasty czyszczącej, którą przygotujesz na bazie sody oczyszczonej i wody. Powstałą mieszankę nanosimy na całą powierzchnię rusztu kuchennego i zostawiamy na 15-20 minut (w zależności od poziomu zabrudzenia). Następnie przemywamy całość ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

Do czyszczenia samej powierzchni kuchenki gazowej również możesz stworzyć domowy środek czyszczący. Jak to zrobić? Otóż połącz ze sobą w proporcji 1:1 ciepłą wodę oraz ocet. Następnie powstałą mieszankę przelej do butelki z atomizerem.

Gotowy preparat nanosimy na zabrudzenia na kuchence gazowej i zostawiamy na 20 minut. Dopiero po tym czasie zabieramy się za dokładne umycie powierzchni kuchenki przy pomocy zwykłej gąbki do mycia naczyń. Na koniec całą powierzchnię przecieramy do sucha przy pomocy ściereczki lub ręcznika kuchennego i po kłopocie!

Do walki z tłustymi plamami na kuchence gazowej przydać może się również wcześniej wspomniana domowa pasta czyszcząca. Nanosimy ją na zabrudzenia i pozostawiamy na 15 minut. Następnie całość czyścimy i wycieramy do sucha. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie zarysować powierzchni kuchenki gazowej.

Teraz już wiesz, jak umyć kuchenkę gazową. Koniecznie daj mi znać, czy znasz inne ciekawe metody, które świetnie by się tutaj sprawdziły?

Zobacz także: Jak wyczyścić szybę od piekarnika? Będzie jak nowa!

 • Miniatura:
 • hrabar, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  3 komentarzy

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani