w

Jak wyczyścić spalony ruszt z piekarnika? Środek do prania w roli głównej

O spalony ruszt z piekarnika bardzo łatwo, jednak schody zaczynają się w momencie, gdy chcemy go wyczyścić. Resztki jedzenia i tłuszczu bardzo mocno przywierają, tworząc skorupę nie do zdarcia. Jeśli zaczniemy je skrobać na siłę, możemy porysować kratkę i narobić jeszcze więcej szkód. W tym wypadku nie należy działać siłą, a odpowiednią wiedzą na temat sprzątania. Poznaj domowy sposób na usunięcie uporczywych zabrudzeń.

Na czyszczenie kratki mamy kilka sposobów, bardziej lub mniej inwazyjnych. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość, gdyż bród, który narastał tygodniami, nie rozpuści się w kilka minut.

Skrobanie powierzchni kratki nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Istnieje ryzyko, że podczas skrobania nasza ręka ześliźnie się z metalu i trafi na naszą skórę — skaleczenie gotowe! Ponadto rysowanie metalu sprawia, że przy następnym zabrudzeniu spalenizna może „zapuścić korzenie” w mikro rowkach. W takiej sytuacji będzie jeszcze trudniej wyczyścić zabrudzony ruszt.

Jak wyczyścić ruszt z piekarnika przy pomocy domowej chemii?

Tabletka do zmywarki

tabletka do zmywarki/ fot. hamikus, Getty Images

Jeśli masz zmywarkę, z pewnością masz w domu niezbędne tabletki, które trzeba aplikować przed rozpoczęciem programu. Takie kapsułki są napakowanie silną chemią, która radzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Kratkę z piekarnika ciężko będzie wstawić do zmywarki, ale zawsze można wykorzystać inny sposób.

Tabletkę do zmywarek delikatnie rozkrusz i wrzuć do miski z ciepłą wodą. Rozpuść i przelej do butelki z atomizerem, następnie obficie popsikaj kratkę i pozostaw na trzy godziny. Od czasu zwilżaj kratkę roztworem, by składniki miały szansę zadziałać. Po czasie możesz przystąpić do przecierania rusztu chropowatą stroną gąbki. Spalenizna powinna odchodzić pod niewielkim naciskiem.

Proszek do prania

Jak wyczyścić ruszt z piekarnika
proszek do prania/ fot. studo58, Getty Images

W tym sposobie przyda się wanna lub szeroka miska, do której wstawimy kratkę. Do ciepłej wody wsypujemy pół szklanki proszku do pieczenia i zanurzamy w tym ruszt. Po kilku godzinach możemy zacząć przecierać szczebelki, pozbywając się spalenizny.

Proszek do prania jest pełen środków na zwalczanie tłustych plam, to sprawia, że może zostać wykorzystany jako środek do pozbywania się zaschniętego tłuszczu. Za jego pomocą możesz łatwo wyczyścić ruszt piekarnika, później dobrze wypłucz kratkę, by nie było na niej pozostałości po chemii.

Zobacz również inne domowe triki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Nadia Nowak

   Nadia to osoba kreatywna i eksperymentująca w kuchni, która ceni sobie dobre, naturalne i zdrowe produkty.
   Instagram / Napisz do Nadii