w , , , , ,

Sprawdzony przepis na pasztet domowy. Babcia Zosia podpowiada

sprawdzony przepis na domowy pasztet
sidrahsana

Szukasz receptury, która zaskoczy Twoich bliskich? Sprawdzony przepis na pasztet domowy prosto z zeszytu babci Zosi już czeka!

Na pewno masz wiele dań, które kojarzą Ci się z domowym jedzeniem i szczęśliwymi latami dzieciństwa. Ja też mam taką bazę z kulinarnymi perełkami. Wśród nich jest domowej roboty pasztet babci Zosi, którym wręcz uwielbiałam zajadać się za dzieciaka. Po prostu mogłam jeść go non stop, na śniadanie, obiad i kolację.

Smak babcinego pasztetu był po prostu idealny pod każdym kątem. Był perfekcyjnie kremowy i delikatny, przez co dosłownie rozpływał się w ustach. I jak się okazuje, za każdym razem nie był to czysty przypadek. Moja babcia stosowała pewne triki, którymi chciałabym dziś się z Tobą podzielić. Zaczynamy!

Sprawdzony przepis na pasztet domowy – o czym należy pamiętać?

Zanim przejdziemy do szczegółowej receptury, muszę skupić się na kilku trikach, które stosuje moja babcia. Dzięki nim pasztet po upieczeniu nigdy nie jest wysuszony na wióry. Wręcz przeciwnie jest idealnie kremowy. Jak osiągnąć takie efekty?

Po pierwsze moja babcia zamiast zwykłej bułki, dodaje do mieszanki na pasztet delikatną i mega puszystą chałkę. Co więcej, wcześniej moczy ją w bulionie, nadając jej dodatkowo niesamowitych smaków.

Kolejnym ważnym akcentem pasztetu mojej babci jest dodanie do mieszanki kawałków boczku. Dzięki takim tłustym kęskom, pasztet domowy jest dużo bardziej wilgotny, a co za tym idzie, po upieczeniu nie jest nadmiernie przesuszony.

Warto również dodać, że moja babcia za każdym razem oddziela żółtka od białek. Białka oczywiście ubija na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli. I to właśnie w takiej formie dodaje je do mieszanki na pasztet. I to kolejny jej patent na to, aby pasztet wyszedł puszysty dosłownie jak chmurka.

Na koniec warto dodać, że wyrabianie pasztetu zdaniem mojej babci wymaga czasu i cierpliwości. Tylko dobrze wyrobiony pasztet po upieczeniu będzie zachwycał zarówno smakiem, konsystencją, jak i wyglądem. Dlatego też poświęć kilka minut, aby przygotować mieszankę w odpowiedni sposób. Na pewno nie pożałujesz!

Pasztet domowy babci Zosi

Z tą recepturą domowej roboty pasztet za każdym razem będzie dosłownie rozpływał się w ustach!
Czas całkowity 1 godz. 15 min.
Czas przygotowywania 30 min.
Pieczenie: 45 min.

Składniki

na 16 porcji

Sposób przygotowania

  • Pracę nad przepisem rozpoczynamy od przygotowania mięsa. Dokładnie je oczyszczamy i dzielimy na mniejsze kawałki.
  • Następnie przygotowujemy marchewki i pietruszkę.
  • Warzywa i mięso przekładamy do garnka, po czym zalewamy wodą.
  • Ustawiamy garnek na palniku i zaczynamy gotować naszą mieszankę. W międzyczasie dodajemy do garnka liście laurowe i ziele angielskie.
  • Kiedy mięso będzie już miękkie, oddzielamy je w razie potrzeby od kości, po czym mielimy dwukrotnie.
  • Następnie zalewamy chałkę wywarem z garnka i odstawiamy na chwilę.
  • W maszynce mielimy również ugotowane warzywa.
  • Na koniec mielimy wszystko jeszcze raz wraz z namoczoną chałką.
  • W osobnej misce ubijamy białka ze szczyptą soli.
  • Następnie do powstałej mieszanki dodajemy żółtka, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz przyprawy. Na koniec dodajemy ostrożnie ubite wcześniej białka. Tak, aby nie uszkodzić ich struktury.
  • Przygotowaną w ten sposób mieszankę przekładamy do formy do pieczenia.
  • Na wierzchu układamy plastry boczku, po czym całość pieczemy przez 45 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)
  • Miniatura:
  • sidrahsana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani