w

7 najważniejszych zasad, których musisz przestrzegać podczas ubijania jajek

Źródło: George Dolgikh

Ubijanie białek potrafi nam przysporzyć wiele trudności. Tym bardziej, że w większości przepisów znajdziemy tylko komunikat, żeby ubić jajka na sztywną pianę, jednak nie ma tam więcej żadnych szczegółów. Jak ubić białka, żeby piana była dobrze ubita, a nie pływała w misce? Odpowiadamy.

Na czym polega proces ubijania jajek?

Ubijanie polega na wprowadzaniu powietrza do białek. Powstałe bąbelki unoszą się do góry i przypominają lekką, białą chmurkę. Dlatego też do ubijania białek nie zaleca się misek plastikowych, gdyż śliska powierzchnia utrudnia bąbelkom przemieszczanie się do góry. Oczywiście ubicie białka w plastikowej misce nie jest niemożliwe, ale będzie trudniejsze i potrwa zdecydowanie dłużej. O czym jeszcze musimy pamiętać?

Jak ubić białka?

Ubijanie białek to jedna z trudniejszych czynności kuchennych, która wymaga znajomości i przestrzegania kilku ważnych zasad. Poniżej zamieściliśmy 7 najważniejszych z nich:

  1. Wybór jajek: do ubijania najlepiej wybrać jajka, które mają około tygodnia. Świeże, prosto od kury będą znacznie trudniejsze do ubicia.
  2. Naczynie: Naczynie w którym będziemy ubijać białko musi być idealnie czyste i suche. Najlepiej jeśli będzie wykonane z miedzi lub szkła. Plastikowa miska nie będzie najlepszym wyborem.
  3. Białka: białka przed ubijaniem powinny być bardzo dobrze schłodzone i idealnie oddzielone od żółtka. Żółtko jest tłuste więc jeśli jakiś fragment przedostanie się do białka, to być może wcale nie uda nam się go ubić.
  4. Sól: szczypta soli przyspieszy proces ubijania białka.
  5. Mikser: najlepszy do ubijania będzie mikser ze specjalną końcówką. Możemy to zrobić również za pomocą trzepaczki ręcznej, ale zajmie nam to o wiele więcej czasu.
  6. Ocet/ sok z cytryny: w połowie ubijania warto dodać do masy kilka kropel octu, lub soku z cytryny, dzięki czemu utrwalimy pianę i uchronimy ją przed ponownym skropleniem.
  7. Czas ubijania: ubijamy białko do momentu aż stanie się sztywne i nie będzie wypływać z naczynia. Dłuższe ubijanie może sprawić, że masa ponownie się rozwarstwi.
  • Miniatura:
  • Źródło: George Dolgikh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.