w

Jak w domowy sposób wybielić stare obrusy? Mamy na to trzy proste triki

Źródło: Antonio Gravante, Antonio Gravate

Przed nami Boże Narodzenie. Te najważniejsza święta w całym roku wymagają od nas przygotowania uroczystej wieczerzy wigilijnej. Poza przygotowaniem świątecznych potraw, ważna jest wtedy również oprawa stołu. Biały obrus nada elegancji i szyku tak wyjątkowemu spotkaniu. Oczywiście stanie się tak pod jednym warunkiem. Jeśli nie będzie brudny i pożółkły. Co możemy zrobić już teraz, aby bez użycia chemicznych środków odświeżyć i wybielić leżący w szafie obrus? Sprawdź nasze trzy proste domowe sposoby na wybielenie obrusu.

W trakcie generalnych porządków przedświątecznych nie możemy zapominać o odświeżeniu i wybieleniu obrusów, które często wyciągane są przez nas, jedynie z okazji świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście możemy pójść na łatwiznę i oddać obrusy do pralni, jednak w tym gorącym okresie, czas oczekiwania będzie długi, a ceny za pranie wysokie. Dlatego też, zdecydowanie lepiej skorzystać z domowych patentów, które są tanie, a przynoszą podobne rezultaty.

Domowe sposoby na wybielenie obrusu

Soda oczyszczona

Pierwszym domowym produktem o właściwościach wybielających jest oczywiście soda oczyszczona. Wodorowęglan sodu pomaga nie tylko w wyczyszczeniu patelni, czy doczyszczeniu białego zlewu, ale również świetnie poradzi sobie z obrusami. Wystarczy, że wrzucisz poplamione obrusy do pralki i do proszku dodasz kilka łyżek sody oczyszczonej. Soda zadziała jak najlepszy wybielacz, a ty po wysuszeniu obrusów zaskoczysz się ich śnieżną bielą.

Cytryna

Cytryna jest kolejnym produktem znanym ze swoich właściwości rozjaśniających. Wystarczy, że do prania dodasz 3 łyżki soku z cytryny i będziesz w szoku jak ten niepozorny owoc poradzi sobie z poplamionymi obrusami. Dodatkową zaletą prania obrusów z dodatkiem soku z cytryny jest ich piękny zapach po wyciągnięciu z pralki. To taki dodatkowy bonus ze strony małej cytryny.

Zsiadłe mleko

Ostatnim sposobem na wybielenie obrusów jest sposób doskonale znany naszym babciom, które używały do tego zsiadłego mleka. Wystarczy, że w misce z zsiadłym mlekiem zamoczysz obrusy i pozostawisz tak na całą noc. Nad ranem obrus możesz wyprać w pralce, a gdy wyschnie efekt cię zaskoczy.

  • Miniatura:
  • Źródło: Antonio Gravante, Antonio Gravate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.