w

Jak długo gotować grzyby do pierogów. Skorzystaj z metody 4×15

Źródło: Langan

Gotowanie suszonych grzybów wydaje się proste, jednak tak na prawdę może przysporzyć wielu trudności. Pierwszą odpowiedzią, którą słyszymy zadając pytanie: Jak długo gotować grzyby? Jest odpowiedź: „do miękkości”. Ale co to dokładnie oznacza? I w którym momencie zakończyć cały proces gotowania? W tym momencie pomocna może okazać się metoda 4×15. Chcecie ją poznać?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie na naszych świątecznych stołach, będą królować grzyby. Dodajemy je do uszek, pierogów, kapusty, a tuż przed Wigilią ich zapach unosi się w całym domu. Jednak zanim dodamy je do jakiegokolwiek dania, najpierw musimy je ugotować. I tu powstaje pytanie jak to zrobić prawidłowo?

Gotowanie suszonych grzybów zgodnie z metodą 4×15

Większość polskich gospodyń gotuje grzyby suszone 'na oko’. My zalecamy skorzystanie z bardzo prostej metody 4×15. Co to oznacza? Gotowanie grzybów należy podzielić tak jak dzieli się godzinę, czyli na cztery kwadranse. Co istotne grzyby należy gotować na wolnym ogniu i pod przykryciem. Tylko wtedy wyjdą idealnie miękkie. Wracając do metody 4×15 najlepiej opisać ją w ten sposób:

 1. Pokruszone, suszone grzyby zalej gorącą wodą i gotuj przez pierwsze 15 minut.
 2. Następnie włącz średnią moc palnika i gotuj grzyby przez kolejny kwadrans.
 3. Do gotujących się grzybów wrzuć listki laurowe, szczyptę soli i kawałek cebuli, która świetnie wydobędzie ich smak i aromat. Gotuj kolejne 15 minut.
 4. Sprawdź miękkość grzybów. Jeśli masz wątpliwości gotuj je kolejne 15 minut. Całkowity czas gotowania grzybów powinien wynieść 45-60 min.
 • Miniatura:
 • Źródło: Langan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Izabela Leśniewska

   Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.