w

Białe skrętki w jajku? Czym są i co mówią o samym jajku?

Źródło: changered, Getty Images

Robiąc jajecznicę zastanawiasz się co oznaczają białe nitki w jajku i czy można je jeść? Dziś rozwiejemy twoje wątpliwości.

Charakterystyczna biała wstążka przyczepiona do żółtka w wielu z nas wywołuje obrzydzenie i staramy się ją czym prędzej usunąć. Często nawet cała jajecznica ląduje w koszu. Jednak czy jest się czego obawiać i czym faktycznie powinniśmy się jej pozbywać.

Białe nitki w jajku

Białe nitki w jajku mimo że u wielu z nas wywołują niezbyt pozytywne odczucia, są czymś zupełnie naturalnym. Profesjonalnie nazywają się chalazą, choć potocznie nazywamy je nitkami, włóknami czy skrętkami. Jakkolwiek byśmy ich nie nazywali, białe nitki są niegroźne i są potrzebne tylko po to, aby żółtko utrzymywało się na środku jajka.

Chalaza świadczy o świeżości jajka

Idąc o krok dalej można stwierdzić, że chalaza nie powinna nas obrzydzać, a wręcz powinniśmy jej wypatrywać jako dobrego znaku. Okazuje się, że chalaza może nam powiedzieć jak świeże jest jajko. Jeśli nie ma jej wcale, świadczy to o tym, że jajko jest po prostu stare. Skrętki są jadalne, więc wcale nie trzeba ich usuwać po wybiciu jajka na patelnie.

Czy warto jadać jajka?

Jajka są bardzo ważne w naszej diecie i dostarczają nam wiele witamin i składników odżywczych. W jajkach znajdziemy; aminokwasy, żelazo, przeciwutleniacze i nienasycone kwasy tłuszczowe. Według WHO powinno się spożywać ok. 10 jajek tygodniowo. Oczywiście najlepiej jest kupować jajka ekologiczne, które pozbawione są antybiotyków i hormonów, lub te od sprawdzonych, regionalnych sprzedawców.

  • Miniatura:
  • Źródło: changered, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.