w ,

Makowiec wyszedł gorzki? W trakcie pieczenia nie popełniaj tego błędu!

Źródło: ma-k, Getty Images Signature

Makowiec to ciasto, które często pojawia się na świątecznych stołach. W tym ważnym czasie, każda gospodyni chce, aby jej potrawy i wypieki smakowały doskonale. I przyznajcie sami, nie ma nic gorszego, niż fakt, że ciasto w które włożyliśmy sporą ilość pracy wyszło niesmaczne… Co może pójść nie tak w makowcu? Okazuje się, że bardzo często mak wychodzi gorzki.

Bazą makowca są szaro-błękitne kuleczki maku, które mają charakterystyczną gorzkawą nutę. Prawidłowa obróbka termiczna niweluje ten posmak i ostatecznie w cieście goryczy nie powinno być czuć. Jak zrobić, żeby tak było? Mak jest produktem, który wymaga odpowiedniego sparzenia i gotowania. My wiemy jak to zrobić, dlatego dziś chcemy się z wami podzielić pewnym patentem.

Jaki mak wybrać?

W pierwszej kolejności musimy wybrać dobry mak. Ziarenko po rozgryzieniu powinno być lekko słodkawe. Zdecydowanie nie powinniśmy kupować maku, który w dotyku jest wilgotny. Kiedy mamy wybrany odpowiedni produkt, możemy przejść do obróbki termicznej. W pierwszej fazie mak należy sparzyć gorącą wodą lub mlekiem. Jak to zrobić?

Gorzki mak? Najważniejsza jest obróbka termiczna

  1. Jeśli sparzamy mak wodą wpierw musimy go porządnie wypłukać. Następnie ziarenka zalewamy wrzącą wodą w proporcjach 2:1 i gotujemy ok. pół godziny. Po tym czasie mak możemy odsączyć i zmielić.
  2. Drugą opcją jest sparzenie maku mlekiem. Do wrzącego mleka wrzucamy ziarenka maku i gotujemy przez kilkanaście minut, pamiętając o częstym mieszaniu. Po tym czasie tak jak w przypadku sparzania wodą, mak należy mocno odcisnąć.

Tak przygotowany mak nadaje się już do umieszczenia na cieście. Oczywiście pamiętajmy o zwijaniu makowca, dopiero wtedy, kiedy farsz zupełnie ostygnie. Dzięki tym dwóm prostym metodom, możecie mieć pewność, że makowiec za każdym razem wyjdzie idealny i pozbawiony gorzkiej nuty.

  • Miniatura:
  • Źródło: ma-k, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.