w

Najbardziej trujące warzywo wybrane. Polacy je uwielbiają

Źródło: onlyfabrizio

Najbardziej trujące warzywo 2023 roku wybrane. Wyniki… mocno zaskakujące. Okazuje się, że najbardziej trującym warzywem, została pietruszka, którą Polacy uwielbiają i jadają w ogromnych ilościach.

Pietruszka jest warzywem dodawanym nie tylko do zup. Polacy jadają zarówno korzeń jak i jej pachnące liście, którymi posypywane są dania. Okazuje się jednak, że pietruszka ma swoje drugie oblicze, które może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Plebiscyt na najbardziej trujące warzywo 2023

Już od dwóch lat ogród botaniczny w Hamburgu organizuje niezbyt pozytywny plebiscyt, w którym wyłaniana jest najbardziej trująca roślina. Plebiscyt powstał po to, aby uświadamiać społeczeństwo, że nie wszystkie warzywa i rośliny uprawiane na działkach, są dla nas dobre. I tak w 2022 roku plebiscyt wygrał ziemniak, a dokładnie jego toksyczne, zielone części, a w 2023 roku niechlubną pierwszą pozycję przyznano pietruszce. Zanim powiemy więcej o tym, dlaczego pietruszka zajęła pierwszą pozycję, powiemy jak uplasowały się kolejne miejsca.

Najbardziej trujące rośliny 2023:

 1. Pietruszka
 2. Oleander (Oleander nerium)
 3. Mak polny (Papaver rhoeas)
 4. Tulipan (Tulipa)
 5. Sumak octowiec (Rhus typhina)

Pietruszka- najbardziej trującym warzywem w plebiscycie

Wyniki plebiscytu okazały się mocno zaskakujące i niepokojące w szczególności dla Polaków. Pierwsze miejsce zajęła pietruszka, która króluje w polskiej kuchni. Choć pietruszka wygrała, musimy uspokoić wszystkich zmartwionych. Pietruszka jest rośliną dwuletnią, która staje się trująca w drugim roku po kwitnieniu. To co niejadalne to nasiona, które znajdują się w kwiatach. W nasionach tych znajdziemy olej pietruszkowy z organicznym związkiem o nazwie 'apiol’. Apiol jest niebezpiecznym związkiem, który źle wpływa na jelita, macicę i pęcherz. W dawnych czasach stosowany był jako środek poronny. W nasionach pietruszki poza apiolem, znajdują się też furanokumaryny, które mogą powodować reakcje skórne. Dlatego też, pietruszkę uznano, za najbardziej trującą roślinę 2023 roku.

 • Miniatura:
 • Źródło: onlyfabrizio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Izabela Leśniewska

   Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.