w

Tych produktów unikaj! Powodują stany zapalne w organizmie

Źródło; florin1961, Getty Images

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie ma ogromny wpływ na to jak się czujemy, jak śpimy i czy jesteśmy zdrowi? Niestety wiele spożywanych przez nas dań i przekąsek nie ma pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Które produkty działają przeciwzapalnie, a które wręcz przeciwnie? Na to pytanie odpowiedziała dietetyczka Karolina Szczygieł.

Jeden z ostatnich wywiadów na antenie radia RMF FM dotyczył żywności i tego, które produkty działają przeciwzapalnie na nasz organizm, a które nie. Ze znaną dietetyk Karoliną Szczygieł rozmawiał, dziennikarz radia RMF FM- Krzysztof Kot. Co udało się ustalić na temat żywienia Polaków?

Czego Polacy jedzą zbyt dużo?

Karolina Szczygieł zwróciła uwagę na to, że Polacy jedzą zbyt dużo żywności, która prowadzi do stanów zapalnych w naszym organizmie. Najgorszymi składnikami w naszej diecie, są: cukry proste, kwasy tłuszczowe nasycone- trans oraz kwasy omega-6, które nie są dostarczane w odpowiedniej ilości w stosunku do kwasów omega-3. Tyle językiem profesjonalistki. Mówiąc prościej należy uważać na:

  • tłuste, czerwone mięso: wieprzowina, wołowina
  • tłuste przetwory mleczne tj.: śmietana, margaryna
  • tłuszcze tj. smalec, słonina
  • żywność przetworzoną: chipsy, fast foody, słone przekąski

Mówiąc jeszcze prościej. Wybór schabowego smażonego na smalcu na obiad, nie będzie najlepszą propozycją obiadową.

Prozapalne produkty- i ich wpływ na nasze zdrowie

Prozapalne produkty wymienione wcześniej nie dostarczają naszemu organizmowi żadnej wartości odżywczej, a dodatkowo powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych i tworzenie się stanów zapalnych. To wszystko wiąże się z podwyższonym cholesterolem, zatykaniem naczyń krwionośnych i późniejszymi problemami sercowo- naczyniowymi. Dodatkowo dieta oparta na ciężkostrawnych produktach z małą ilością warzyw, czyli błonnika powoduje stany zapalne jelit. A nie bez powodu mówi się, że: „zdrowe jelita, to zdrowy organizm”.

Co jeść?

Wiemy już czego nie jeść, a teraz kilka słów o tym na czym powinna bazować nasza dieta, aby była dobrze skomponowana. Według dietetyczki w naszym menu nie może zabraknąć warzyw, owoców i zdrowych tłuszczy: oleju lnianego, oleju rzepakowego, czy oleju z orzechów włoskich. Warto również dostarczyć organizmowi antyoksydantów w postaci np. zielonej herbaty, czy zielonych warzyw.

  • Miniatura:
  • Źródło; florin1961, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.