Spis treści
Ogórki małosolne to czerwcowy hit na naszych stołach. Już wkrótce będziemy mieć okazję, by kupić młode ogórki gruntowe, które idealnie nadają się do wekowania. Przepis pochodzi ze strony Jakuba Kuronia, a ten jak sam przyznaje, jest mistrzem w ogórkach małosolnych.
Czym różnią się ogórki małosolne od kiszonych?
Wiele osób myli te dwa pojęcia, co jest całkowicie zrozumiałe, gdyż sam proces przygotowania jest bardzo podobny, ale „proces kiszenia” jest znacznie krótszy. Zajmuje ok. 2-3 dni, a po tym czasie ogórki są gotowe do spożycia. Kiszone ogórki mogą postać dłużej, bo nawet do następnego sezonu, małosolne najlepiej zjeść po kilku dniach. W innym wypadku proces fermentacji będzie postępował, a warzywa mogą się zepsuć (chyba że nie otworzysz słoika).
Najważniejsze zasady, które sprawią, że nasze ogórki będą idealnie
Ogórki, których używasz, mają największe znaczenie. Muszą być małe i jędrne — jeśli posiadają jakieś zarysowania lub podgnicia nie możesz ich użyć. Takie ogórki skażą całą resztę i finalnie zawartość będzie do wyrzucenia. Kiedy produkt będzie już gotowy, pamiętaj, by wyciągać je palcami, inaczej szybciej się zepsują.
Czy ogórki małosolne są zdrowe?
Odpowiedz na to pytanie, jest bardzo prosta — tak, ten produkt jest bardzo zdrowy i warto go mieć w swojej diecie. Podczas fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, który jest źródłem cennych probiotyków, a także wzrasta poziom witaminy C. Takie ogórki można jeść solo, jako przekąska między posiłkami — naszym zdaniem w taki sposób smakują najlepiej.
Ogórki małosolne
Składniki
na 2 słoik
- 1,5 kg ogórki gruntowe
- 2 l wody
- 1 główka czosnek
- 1 pęczek koperek
- 2 gałązka koper
- 2 kawałki chrzan
- 4 liście chrzanu
- 2,5 łyżki sól kamienna
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę, dodaj sól, wymieszaj i zostaw do wystudzenia.
- Główkę czosnku przekrój na pół. Przełóż połówki do dwóch słoików, następnie powkładaj koperek, koper, chrzan i jego liście. Do słoików upchaj ciasno ogórki.
- Zawartość słoików zalej solanką. Góry nie zakręcamy, a jedynie zabezpieczamy gazą i gumką recepturką. Słoik będzie mieć swobodny przepływ powietrza, a fermentacja zajdzie poprawnie.