w

Jak usunąć ości z karpia? Ten sposób jest mistrzowski

Karp to ryba podawana na świątecznej kolacji, tradycja nakazuje, by to właśnie ona pojawiła się na naszym stole. Niestety niektórzy rezygnują z niej ze względu na mnóstwo ości, jakie ma w sobie. Szefowie kuchni mają specjalny sposób na filetowanie tej ryby, tak by żadna ość nie przeszkadzała nam w delektowaniu się wspaniałym daniem.

Kluczową czynnością w przygotowaniu karpia jest pozbycie się malutkich ości bezpośrednio z fileta. Grubych ości można pozbyć się bez problemu, to małe stanowią problem. Na szczęście istnieje pewien sposób, dzięki któremu pozbędziesz się problemu.

Szefowie kuchni zdradzają sekret jak filetować karpia

Jak usunąć ości z karpia? Na początku należy pozbyć się głowy oraz płetw, następnie łapiemy rybę za ogon, podnosimy i ustawiamy nóż pod kątem. Nadcinamy mięso nad ogonem i powoli wycinamy po kręgosłupie karpia. Odwracamy rybę i oddzielamy nożem mięso od kręgosłupa.

filetowanie karpia/ fot. canva

Powstałe filety nacinamy wzdłuż ości żebrowych i wyciągamy większe kawałki. Po tym należy naciąć karpia poprzecznie. Z doświadczenia wiem, że sprawi to, że w trakcie obróbki termicznej małe ostki rozpuszczą się pod wpływem wysokiej temperatury. Jak widzisz, nie trzeba wielkiej wiedzy, by usunąć ości z karpia.

Nieprzyjemny zapach? Wystarczy dobrze przyrządzić rybkę!

Czasami ludzie narzekają na nieprzyjemny zapach karpia, który utrzymuje się nawet po obróbce termicznej. Aby się go pozbyć, należy moczyć mięso w mleku z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego przez co najmniej 3-4 godziny.

Rybę należy oprószyć solą i pieprzem, można pokusić się o dodatek soku z cytryny. Panierka to nasza osobista preferencja. Karpia pieczemy w naczyniu żaroodpornym, w 180*C przez 30 minut. Po tym czasie żadna z ości ani nieprzyjemny zapach nie powinien nam doskwierać!

pieczony karp/ fot. canva

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   4 komentarzy

    Autor: Ola Zając

    Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
    Napisz do Oli