w

Co zamiast karpia na obiad? Które ryby mają najmniej ości

Źródło: stock_colors, Getty Images Signature

Wiele osób nie lubi jeść ryb przez znajdujące się w nich ości. Ryzyko zadławienia, a także mozolne wydobywanie ości w trakcie posiłku bywa uporczywe, dlatego zdecydowanie lepiej jeść ryby bez ości. Które gatunki ryb wybrać? Podpowiadamy.

Ryby słodkowodne, które nie mają ości?

Niestety większość ryb, ma ości, jednak istnieją gatunki w których jest ich niewiele, a także takie z których bez problemu je wyciągniemy. Poniżej znajdziecie listę ryb słodkowodnych, które praktycznie nie mają ości:

Sum europejski

Ten gatunek ryby ości nie ma prawie wcale, a zamiast ości ma masę pozytywnych właściwości, przez które warto go jeść: Wśród wielu z nich wymienić można: alaninę, walinę, lizynę, leucynę, wit. D3 i witaminy z grupy B.

Jesiotr

Jesiotr ma niewiele ości, a te które są bardzo łatwo oddzielić jest od samego mięsa. Mięso jesiotra bogate jest w wit. D, B3, B2 oraz kwasy omega-3. Co ważne polędwica z jesiotra nie ma żadnych ości, więc możesz spożywać ją bez obaw, a także bez strachu podać ją dzieciom.

Amur biały

Ryba, która ma ości, lecz są one grube i łatwe do wyciągnięcia. Mięso amura jest soczyste, jędrne, delikatne i bardzo smaczne.

Pstrąg tęczowy= łososiowy

Kolejna ryba, której ości szybko można się pozbyć. Pstrąg tęczowy jest rybą niskokaloryczną, bogatą w witaminy i zawierającą dużą ilość kwasów omega-3.

Ryby morskie, które mają najmniej ości

A teraz czas na ryby morskie, które mają mało ości:

 • dorsz- źródło wit. A i D, jodu i niacyny
 • łosoś- bogaty w wit. D, B6, B12, magnez, selen, fosfor
 • tuńczyk- ryba z wysoką zawartością wit. B1, B3, B6, selenu, potasu, fosforu
 • makrela- cenne źródło kwasów jedno i wielonienasyconych, wit. B12, fosforu i selenu
 • Miniatura:
 • Źródło: stock_colors, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Izabela Leśniewska

   Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.