w

Karp staje się towarem luksusowym, mało kto będzie miał go miał na świątecznym stole

karp na świątecznym stole
Sponsorowane

Karp na świątecznym stole to tradycja, którą powielają kolejne pokolenia. W tym roku cena ryby będzie tak wysoka, że część z nas zrezygnuje z jej kupna. Jak wyglądają ceny w tym roku i czy trzeba zacząć „odkładać” na wigilijny przysmak?

Karp na świątecznym stole to tradycja w większości Polskich domów. Są osoby, które nie wyobrażają sobie świąt bez tego elementu. Co ciekawe, jest to dość młoda tradycja, wprowadzona po II wojnie światowej. Karpia podawano ze względu na cenę, teraz z tego samego powodu rezygnuje się z kupna ryby.

Hodowcy tłumaczą, że taki skok cen to nie przypadek. Pierwsza sprawa to podwyżka cen paliwa, a co za tym idzie drogi transport, do tego wzrost pensji pracowników. Istnieje jeszcze jeden czynnik, o którym mało kto zdaje sobie sprawę — cena zboża. To właśnie nim karmimy karpie.

karp/ fot. canva
Sponsorowane

Ile będzie kosztował karp w 2022?

Otóż wyróżniamy dwa sposoby zdobycia ryby. Ta od hodowcy ze stawu będzie kosztować 30 zł/1 kg. Dorosły osobnik waży ok. 1,7-2,5 kg co daje nam ok. 60 zł na sztuce. Warto nadmienić, że jedna sztuka ryby nie wystarczy na kilkuosobową rodzinę.

Wypatroszona ryba ze sklepu to koszt ok. 70-80 zł. Jeszcze rok temu było to 40 zł/kg! W listopadzie ceny sięgają 70 zł za kilogram, co będzie dalej?

Jak widać, karp staje się towarem luksusowym, kiedyś jego cena była tym, co przyciągało klientów, aktualnie potrafi jedynie odstraszyć.

Jak najszybciej rozmrozić rybę? Sprawdź ten trik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Jeden komentarz