w

Bigos wyszedł zbyt kwaśny? Nie martw się. Szybko możesz go uratować.

Źródło: -Ivinst-, Getty Images

Bigos jest daniem, które sprawdza się na wiele okazji. Polacy robią go najczęściej na obiady, imprezy, ale też jest typowym daniem podczas biesiad i spotkań przy ognisku. Tradycyjny polski bigos ma być aromatyczny i kwaśno-słodki. Ale co w wypadku kiedy bigos wyjdzie nam bardzo kwaśny, wręcz trudny do zjedzenia? Nie wpadaj w panikę. Zbyt kwaśny bigos można jeszcze uratować. Jak uratować kwaśny bigos?

Jak uratować kwaśny bigos?

Biała kapusta lub cebula

Pierwszym patentem na uratowanie zbyt kwaśnego bigosu jest dodanie białej kapusty. W tym celu należy białą kapustę poszatkować i poddusić na małym ogniu. Kiedy zmięknie można ją z powodzeniem dodać do bigosu. Drugim warzywem, które pomoże uratować bigos jest podduszona cebula, którą również należy dodać do dania. Pamiętajmy by zarówno kapustę jak i cebulę dodawać stopniowo cały czas kontrolując smak potrawy.

Miód, cytryna, jabłka, suszone owoce

Kolejnym sposobem na uratowanie bigosu jest dodanie słodkich dodatków. Odrobina miodu czy cukru zrównoważy słodycz i kwasowość bigosu. Jeśli zamiast cukru decydujesz się na dodatek miodu najlepiej wybrać wtedy miód spadziowy, gryczany lub wrzosowy. Innym świetnym słodkim dodatkiem są suszone śliwki, lub rodzynki namoczone w czerwonym winie. Suszone owoce nie tylko przełamią zbyt kwaśny posmak, ale również dodadzą daniu wyjątkowego smaku i aromatu. Idąc tropem owoców warto pomyśleć również o jabłkach. To właśnie jabłka były dodawane do bigosu staropolskiego. Najlepszymi jabłkami do bigosu są odmiany typu: ligol, rubin, gala, delikates, szampion.

Ziemniaki zmiksowane na puree uratują zbyt kwaśny bigos.

Jeśli część twoich gości preferuje kwaśny bigos, a część bardziej słodki. Ugotuj bigos tradycyjny, a osobom lubiącym jego delikatniejszą wersję zaserwuj puree z ziemniaków, które zrównoważy smak kapusty.

  • Miniatura:
  • Źródło: -Ivinst-, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.