w

Jak w łatwy sposób oczyścić pora z piasku? Ten trik Ci pomoże

Jak oczyścić pora z piasku
gigello, Getty Images

Jak oczyścić pora z piasku, by ten nie chrzęścił nam między zębami? Nawet najlepsza gosposia wie, że piasek to ciężki przeciwnik i zwykłe płukanie nie usunie problemu. Taki niemiły „dodatek” może zepsuć całą potrawę i – co gorsza – uszkodzić zęby!

Pora wykorzystujemy na wielu płaszczyznach, można z niego przygotować sałatkę, surówkę, zupę czy dodatek do mięsa. Choć przydatny, często sprawia nam problem z porządnym oczyszczeniem, gdyż piasek lubi dostawać się do zakamarków warzywa. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z pojedynczych ziarenek, które dostają się do naszego jedzenia.

Jak oczyścić pora z piasku?

Jak oczyścić pora z piasku
por/ fot. sanapadh, Getty Images

Nie znajdziesz tutaj żadnej szalonej metody, gdyż cenimy sobie proste rozwiązania. Po pierwsze należy usunąć korzonki, które są największym nośnikiem ziemi i piasku. Następnie obieramy pora z zewnętrznych liści, nie będą nam potrzebne.

Tak przygotowanego pora przecinamy wzdłuż i na pół. Otrzymujemy 4 połówki, lekko rozchylamy ich warstwy i wrzucamy do miski napełnionej wodą. Korzeń można zamoczyć kilka razy w płynie, zamieszać czy lekko nim potrząsnąć pod powierzchnią wody. Staramy się, by woda dotarła do każdego zakamarka naszego warzywa i wypłukała małe ziarenka.

Jeżeli dalej uważasz, że por może mieć niewielkie ziarenka piasku w sobie, pokrój go na drobne piórka i płucz na sitku pod bieżącą wodą.

Przelanie pora wrzątkiem to patent na załagodzenie smaku i zmiękczenie struktury warzywa. Taka „obróbka” wystarczy, by por nadawał się do sałatki, nie trzeba go dodatkowo gotować.

Zobacz również inne kuchenne triki:

 • Miniatura:
 • gigello, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Nadia Nowak

   Nadia to osoba kreatywna i eksperymentująca w kuchni, która ceni sobie dobre, naturalne i zdrowe produkty.
   Instagram / Napisz do Nadii