Spis treści
Obieranie jajek potrafi przysporzyć wiele trudności i nerwów. Dlaczego dzieje się tak, że niektóre jajka źle się obierają, a kolejne bez większego problemu? Okazuje się, że ta błaha czynność może nam wiele powiedzieć o świeżości jajka.
Jajka są wartościowym składnikiem w naszej diecie. Już jedno małe jajko dostarcza nam wiele witamin, składników odżywczych oraz daje uczucie sytości na kilka godzin. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje, że skorupka raz odchodzi bez problemu, a kolejny raz obieranie jajek schodzi tyle co ich gotowanie?
Obieranie jajek może nam dużo powiedzieć o jajku
Ciężko szukać jakiś magicznych sposobów na obieranie jajek. Mimo że w sieci co rusz pojawiają się nowe genialne patenty, prawda jest taka, że jedno jajko obierze się szybko, a drugie przysporzy nam wiele problemów. Dlaczego tak jest? Sprawa okazuje się prosta. Chodzi o świeżość jajka. I tak. Im świeższe jajko tym trudniej będzie go obrać, a im starsze tym skorupka będzie odchodziła łatwiej.
Dlaczego świeże jajka źle się obierają, a starsze bez większego problemu?
Błona w świeżym jajku przylega ściśle do białka, dlatego obierając je odrywamy również kawałki jajka. W starszym jajku takim, które ma około tygodnia błona jest słabsza i znacznie łatwiej można ją oddzielić. Głównie chodzi tu o odczyn pH. Wspomniana wyżej błona dobrze 'czuje się’ w środowisku kwaśnym. Wraz z upływem czasu, kiedy pH zbliża się do zasadowego, a dwutlenek węgla zaczyna się utleniać, błona staje się słabsza. Żeby troszkę oszukać ten proces, można do gotowania świeżych jajek dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej, która podniesie pH i ułatwi obieranie jajek.