Spis treści
Już za moment zdradzę Ci prawdziwą perełkę kulinarną. Konfitura z płatków róży babci Zosi po prostu wymiata. Musisz ją zrobić!
Na naszej stronie znajdziesz całą masę sprawdzonych przepisów, które pochodzą prosto z zeszytu mojej babci Zosi. Nie brakuje tu również cennych porad i trików, ułatwiających codzienne funkcjonowanie nie tylko w kuchni.
Dziś do tego grona przydatnych informacji dołączy kolejna niesamowita perełka kulinarna. Już za chwilę dowiesz się, jak przygotować domową konfiturę na bazie płatków róż. Będzie smacznie, oryginalnie i ciekawie – czyli tak, jak lubimy najbardziej. Zaczynamy!
Domowa konfitura na bazie płatków róż
Sposób przygotowania
- Pracę nad przepisem rozpoczynamy od zebrania róż.
- Następnie odcinamy z każdego płatka róży białą część. Dlaczego? Ma ona gorzki posmak, przez co może wpłynąć negatywnie na efekt końcowy domowej konfitury.
- Tak przygotowane płatki dokładnie myjemy i oczyszczamy. Na koniec osuszamy delikatne przy pomocy ręcznika kuchennego.
- Oczyszczone płatki przekładamy do makutry i zasypujemy cukrem.
- Następnie zaczynamy ucierać. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo cała procedura powinna trwać ok. 30-40 minut.
- Kiedy mieszanka w makutrze zacznie przypominać papkę, należy zacząć dodawać do niej sok z cytryny.
- Skąd wiadomo, że konfitura jest gotowa? W powstałej mieszance nie będą wyczuwalne grudki cukru.
- Gotową konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików.
- Na koniec brzegi słoika i wewnętrzną część każdej nakrętki delikatnie przecieramy wacikiem nasączonym alkoholem. Dzięki temu krokowi masz pewność, że w słoiczku z domową konfiturą nie pojawi się pleśń.
Domowa konfitura z płatków róży – do czego użyć?
Skoro już wiesz, jak przygotować genialną konfiturę, czas skupić się na tym do czego można ją wykorzystać. A jest tu wiele możliwości.
Po pierwsze, ja zawsze używam jej do nadziewania pączków. Bardzo często serwuje ją również w formie farszu do naleśników na słodko. Jest to również idealny dodatek zarówno do śniadania, jak i kolacji na słodko. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę genialną mieszankę wykorzystać również przy przygotowaniu domowych wypieków.
Jak ją przechowywać?
Zanim się pożegnamy, warto również wyjaśnić w jakich warunkach najlepiej przechowywać różaną mieszankę. Domowa konfitura nie wymaga pasteryzacji, dzięki dużej ilości cukru. Nie oznacza to jednak, że przechowujemy ją bez konkretnych wytycznych. Otóż domową konfiturę powinniśmy zawsze trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepiej w tej roli spisze się lodówka lub spiżarnia.