Spis treści
Już za moment dowiesz się, jak w prosty i szybki sposób zrobić genialny dżem ze skórki z arbuza. Co więcej, wyjaśnię też dlaczego warto na niego postawić.
Arbuzy obecnie możemy kupić praktycznie przez cały rok. Ale chyba zgodzisz się ze mną, że te zakupione w okresie wakacyjnym smakują najlepiej. Wtedy też najchętniej po nie sięgamy, bo są świetnym sposobem na mały głód i przynoszą szybkie orzeźwienie w upalne dni.
I mogłoby się wydawać, że w przypadku konsumpcji arbuza wszystko jest jasne. Jemy czerwoną część, a zielona skórka oraz potencjalne pestki lądują w koszu. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi tak być. Jeśli więc stosujesz w swoim życiu zasadę zero waste i lubisz poznawać nowe przepisy oraz przydatne triki, ten artykuł powstał z myślą o Tobie. Już za moment dowiesz się, jak w ciekawy i oryginalny sposób przygotować coś pysznego z pozoru niepotrzebnego elementu arbuza.
Dlaczego warto zrobić dżem ze skórki arbuza?
Zanim przejdziemy do szczegółowego przepisu, warto w kilku słowach wyjaśnić, dlaczego w ogóle warto zrobić domowy dżem na bazie skórki z arbuza.
Warto zacząć od tego, że mało osób wie o pewnym fakcie. Otóż zarówno pestki, jak i skórka arbuza są jadalne. A, że oba składniki są bogate w wiele cennych wartości odżywczych, warto je wykorzystać. W przypadku skórki, nie sposób nie wspomnieć chociażby o błonniku, który ma ogromny wpływ na nasz układ trawienny. Dzięki niemu możemy również obniżyć poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu.
Co więcej, warto wspomnieć o obecnej w skórce cytrulinie, która poprawia wydajność podczas ćwiczeń. Jak sama więc widzisz, korzyści jest naprawdę sporo, dlatego też warto wykorzystać potencjał pysznego arbuza w pełni. Przechodzimy więc do przepisu!
Domowy dżem ze skórki z arbuza
Sposób przygotowania
- Pracę nad przepisem rozpoczynamy od obrania zielonej części arbuza. Najłatwiej i najszybciej zrobisz to przy pomocy obieraczki do ziemniaków.
- Następnie obrane elementy podziel na mniejsze kawałki.
- Kawałki arbuza zasyp cukrem i odstaw na całą noc.
- Rano po cukrze nie będzie już śladu, całkowicie się rozpuści, zamieniając się w płynną i gęstą konsystencję.
- Mieszankę w garnku umieszczamy na palniku. Następnie gotujemy przez 90 minut. W międzyczasie do mieszanki dodajemy sok z cytryny.
- Przed przełożeniem dżemu do słoiczków, możesz dodatkowo go zblednować, rozdrabniając kawałki arbuza. Nie jest to jednak konieczne, jeśli pokroisz owoc w naprawdę drobną kostkę.
- Smacznego!
Domowy dżem możesz wykorzystać na wiele ciekawych sposobów, zarówno w formie śniadaniowej, jak i jako ważny składnik domowych wypieków. Pomysłów na jego użycie w kuchni na pewno nie zabraknie!
A jeśli nie wiesz, jak pokroić i podać arbuza w ciekawy sposób, koniecznie przeczytaj mój artykuł na ten temat. Ta wiedza z pewnością się przyda!