Spis treści
Jako dziecko uwielbiałam pewne kanapki, które robił moje dziadek. Świeże pieczywo, domowy smalczyk, trochę soli i cebula — te kilka składników tworzyło najlepsze danie, jakie w tamtej chwili mogłam sobie wymarzyć! Teraz sama staram się odtworzyć ten wyjątkowy smak, a z pomocą przyszły mi notatki dziadka, które po nim zostały. Po kilku próbach smalczyk wyszedł idealnie!
Smalec powinien mieć kilka cech, dzięki temu lepiej smakuje oraz jest przyjemniejszy dla oka. Po pierwsze musisz zadbać, by był jasny, żółty kolor nie wygląda zbyt apetycznie. Kolejna sprawa to aksamitna konsystencja i brak twardych grudek. Takie smarowidło o wiele lepiej smakuje, a jego wygląd i zapach przyciąga fanów tego produktu.
Poniżej znajdziesz lekko zmodyfikowany przepis mojego dziadka. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że domowy smalczyk nie równa się temu ze sklepu. Przepis nie jest trudny, więc warto po niego sięgnąć w wolnej chwili i przygotować smarowidło do kanapek!
Smalec z mlekiem
Składniki
na 1 słoik
Sposób przygotowania
- Słoninę kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka, smażymy na małym ogniu, aż tłuszcz się całkowicie roztopi.
- Z roztopionego tłuszczu wyłów skwarki, a garnek ściągnij z ognia. Cebulkę drobno siekamy i szklimy na oleju, a następnie dorzucamy do roztopionego smalcu.
- Jabłko ścieramy na gładki mus, a następnie wrzucamy to do garnka z tłuszczem. Dolewamy 2 łyżki mleka i mieszamy. Doprawiamy smalec solą, pieprzem i majerankiem. Ponownie mieszamy i przelewamy całość do słoiczka, a następnie pozostawiamy na kilka godzin, by odpowiednio zastygł.
Sekretnym składnikiem smalczyku jest dodatek niewielkiej ilości mleka. Tłuszcz, który jest w nim zawarty, genialnie łączy się ze smalcem i nadaje kremowej konsystencji. Dodatkowo rozjaśnia smalczyk, dzięki czemu ja piękny mleczny kolor.
Zobacz również: