w ,

Kostka śnieżna w domowym wydaniu. Pamiętacie te lody?

Kostka śnieżna
Google creative commons

Kostka śnieżna to smak dzieciństwa wielu z nas! Te kultowe lody były bardzo często podawane jako deser po pracy na zewnątrz czy po prostu słodycz za małe pieniądze. Z czasem lody zostały zapomniane, a w sklepach nie pojawiały się już tak często. Jedyny sposób ma przywołanie tego wyjątkowego smaku to odtworzenie lodów w domu. Mamy dobrą recepturę!

Jakie pamiętacie lody ze swojego dzieciństwa? U mnie z pewnością na pierwszym miejscu była Iza i cytrynowa część pudełeczka, później różnego rodzaju świderki i tytułowe kostki śnieżne. W tamtych czasach 1,50 zł wystarczało na loda, a najpewniej zostawała jeszcze jakaś reszta. Teraz nie ma co szukać słodyczy za taką cenę, bo po prostu ich nie ma.

Kostka śnieżna
ZenepOzy, Getty Images Signature

Kostka śnieżna to kultowe lody!

W tych czasach wyjście na lody z całą rodziną to nie lada wydatek. Gałka rzemieślniczych lodów to koszt ok. 7 złotych, a sklepowe lody to zazwyczaj 3-4 złote za sztukę. Warto zaznajomić się z tematem produkcji własnych lodów, do których nie trzeba specjalnej maszynki.

Kostka śnieżna to śmietankowy krem zamknięty między dwoma płatami wafelka. W przygotowaniu nie ma większej filozofii, wystarczy utrzeć dobry krem i odpowiednio go zmrozić. Sprawdź, poniżej czego potrzebujesz.

Jak przygotować lody śmietankowe?

Po pierwsze musisz kupić tradycyjnego wafla, którego sprzedaje się w większych opakowaniach. Do tego śmietanka do ubijania, mleko w proszku i trochę skondensowanego mleka w tubce. Z tych składników wyczarujesz coś pysznego!

Kostka śnieżna

Takie lody można przygotować we własnej kuchni, a jedyne czego potrzebujesz to mikser, który dobrze ubije śmietankę.
Czas całkowity 8 godz. 25 min.
Czas przygotowywania 25 min.
8 godz.

Składniki

na 6 kawałków

Sposób przygotowania

  • W garnku ląduje mleko, mleko w proszku i mleko skondensowane. Całość mieszamy, aż się połączy i ściągamy z ognia, masa musi być chłodna przed kolejnym krokiem.
  • Śmietanka do lodów musi być mocno schłodzona, dzięki temu się nie rozwarstwi się podczas miksowania. Ubijamy ją na wysokich obrotach, aż będzie sztywna. Dodajemy po trochę mieszanki z mleka i dodatków i ubijamy do połączenia składników.
  • Formę na keksa (lub naczynie żaroodporne) wykładamy warstwą wafla na dnie, wykładamy masę śmietankową i układamy warstwę wafla na górze. Wstawiamy naczynie do zamrażarki na całą noc. Na następny dzień możemy pokroić lody na kawałki.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Kiedy ubijasz śmietankę, musisz robić to tylko do momentu, aż zgęstnieje. W przeciwnym razie zacznie się przebijać, a nawet wytrącać masło. Tłuste produkty mają do tego tendencję, a ty musisz o tym pamiętać!

  • Miniatura:
  • Google creative commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli