w

Forsycja- krzew który nie tylko zdobi nasz ogród. Poznaj prozdrowotne właściwości jej kwiatów

Źródło: Alexandr Vorontsov, Getty Images Signature

Forsycja to krzew ozdobny, często spotykany w polskich ogrodach. Jej piękne żółte kwiaty, które zakwitają wczesną wiosną są nie tylko piękne, ale mają w sobie szczególną moc. Okazuje się, że forsycja nie tylko zachwyca kolorami i zapachem, ale ma też wiele cennych właściwości dla naszego zdrowia.

Charakterystyka forsycji

Forsycja to krzew z rodziny oliwkowatych, który pochodzi z Azji Wschodniej. Istnieje, aż 11 odmian forsycji, choć w Polsce znane są tylko trzy: forsycja zwisła, forsycja pośrednia i forsycja koreańska. Ten piękny krzew o żółtych kwiatach kwitnie od połowy marca do początku maja. Oczywiście kwitnienie zależy od konkretnego gatunku. Pewne jest, że forsycja potrzebuje miejsca z dużym nasłonecznieniem, lekkiej, żytniej gleby i raczej osłoniętego od wiatru. Co istotne krzew ten jest na odporny na niskie temperatury i bez problemu przetrwa polską zimę.

Forsycja- właściwości

Forsycja to nie tylko piękny krzew, ale też źródło cennych związków i składników odżywczych. Wśród najważniejszych wymienia się:

  • flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, a nawet przeciwalergiczne.
  • rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne
  • saponiny- o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym i wspomagającym procesy trawienne

Należy pamiętać, że mimo wielu pozytywnych właściwości, kwiaty forsycji nie nadają się do jedzenia dla każdego. W związku z tym, że obniżają krzepliwość krwi, nie mogą ich stosować osoby, które mają problem z krzepliwością, a także kobiety w ciąży.

Jak wykorzystać właściwości forsycji?

Jadalne kwiaty

Kwiaty forsycji są jadalne, co oznacza, że można je zrywać prosto z krzaczka i dodawać do sałatek czy napojów, lub suszyć.

Napar

Z forsycji można zrobić napar, który wzmocni nas w okresie przeziębienia, ale też sprawdzi się jako tonik do twarzy, gdyż flawonoidy opóźniają procesy starzenia. Napar z kwiatów można również wykorzystać do przemywania ran, czy oczu w przypadku zapalenia spojówek. Aby przygotować taki napar, wystarczy kwiaty forsycji zwilżyć spirytusem i zalać 2 szklankami wrzątku. Po ok. 40 minutach pod przykryciem napar nadaje się do picia i używania na skórze.

Nalewka

Kwiaty forsycji świetnie nadają się na nalewkę. Wystarczy zebrać dużą ilość kwiatów i zwilżyć spirytusem. Po ok. 15 minutach, można zalać je spirytusem i zamknąć w butelce. Następnie należy pozostawić je na ok. dwa tygodnie, pamiętając o tym, by co 2-3 dni przemieszać zawartością butelki. Po upływie 2-3 dni całość należy przecedzić, a uzyskany płyn przelać do ciemnej butelki i pozostawić w chłodnym miejscu na 3 miesiące.

  • Miniatura:
  • Źródło: Alexandr Vorontsov, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.