w

Pietruszka i pasternak. Jak się nie pomylić?

Źródło: Jarvna, Getty Images

Pasternak i pietruszka to warzywa, które wyglądają wręcz identycznie, choć smakują zupełnie inaczej. Dodatkowo oba te warzywa znacząco różni cena. Ceny pietruszki sięgały jeszcze nie dawno nawet kilkadziesiąt złotych, a cena pasternaka jest z reguły o połowę niższa. Jak więc rozróżnić pasternak i pietruszkę i uniknąć niezadowolenia z zakupu? Podpowiadamy.

Pasternak można by nazwać 'przeszywanym krewnym’ pietruszki. Mimo że obydwa warzywa wyglądają łudząco podobnie to jak to zwykle bywa: diabeł tkwi w szczegółach. Wystarczy dobrze się przyjrzeć, a dwie najważniejsze różnice dostrzeżecie gołym okiem. Dlaczego tak ważne jest, żeby się nie pomylić pietruszki z pasternakiem? Odpowiedź jest prosta. Pasternak dodany do dania nie nada mu takiego smaku jak zrobiłaby to pietruszka. Będzie to szczególnie odczuwalne w rosole, czy sałatce jarzynowej.

Jak odróżnić pasternak od pietruszki?

Kiedy jesteś na zakupach, a skrzynki z warzywami nie są podpisane musisz zachować szczególną ostrożność. O ile pomidora czy paprykę nie sposób jest pomylić, to pietruszkę i pasternaka już tak. Co więc różni te warzywa?

Zapach i smak

Zapach pasternaku nie jest tak wyrazisty jak pietruszki. Pasternak pachnie bardziej jak marchewka i ma lekko orzechowy posmak.

Obwódka wokół naci

Pasternak ma ciemną obwódkę, a pietruszka ma jasną obwódkę w miejscu gdzie wyrasta nać.

Kolor korzenia

Korzeń pietruszki jest biały, a pasternaka kremowo- żółty.

Liście.

Liście pasternaku od spodu porośnięte są meszkiem. Jako że są niedobre w smaku, pasternak rzadko jest sprzedawany z nacią. Liście pietruszki wszyscy doskonale znamy: są zielone i aromatyczne i często są sprzedawane wraz z korzeniem jako świetny dodatek do dań.

Co zrobić z pasternaku?

A co jeśli już się pomyliliście i zamiast kg pietruszki macie w domu kg pasternaka? Bez obaw. Pasternak również sprawdzi się w przygotowaniu wielu dań. Można z niego zrobić frytki, dodać go do zupy krem z białych warzyw, czy zrobić z niego surówkę.

  

  • Miniatura:
  • Źródło: Jarvna, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.