w

Wylewasz wodę po ugotowanych ziemniakach? To duży błąd

W jakiej wodzie gotować ziemniaki/ Źródło: skhoward, Getty Images Signature

Czy wiesz, że woda po ugotowanych ziemniakach może się nam przydać na wiele ciekawych sposobów? Lepiej jej nie wylewać, o czym przekonasz się już za moment!

Pewnie po ugotowaniu ziemniaków, od razu wylewasz wodę do zlewu? Ja też tak robiłam do niedawna. Ale kiedy dowiedziałam się, że w tym na pozór niepotrzebnym elemencie drzemie ogromny potencjał, przestałam to robić.

I z Tobą będzie tak samo! Dlatego znajdź wolne 10 minut i zapoznaj się z wszystkimi ciekawymi zastosowaniami wody po ugotowanych ziemniakach. Z doświadczenia wiem, że przyda się ona zarówno w kuchni, jak i w łazience.

Woda po ugotowanych ziemniakach – jak ją wykorzystać w kreatywny sposób?

#1 Baza wielu posiłków – na bazie wody po ziemniakach można przygotować całą masę zup oraz sosów. Nie tylko wpłynie ona pozytywnie na smak przygotowanych posiłków, ale też skutecznie je zagęści i jednocześnie jest bogata w wiele cennych witamin.

#2 Środek czyszczący – jak się okazuje, woda po ugotowanych ziemniakach to również świetny środek odtłuszczający. Dzięki czemu możesz wykorzystać ją do mycia zabrudzonych płytek w kuchni i w łazience. Przemyj nią płytki, dokładnie wyszoruj i zostaw na 15 minut. Po tym czasie dokładnie opłucz i wytrzyj do sucha. I gotowe!

#3 Odkamienianie czajnika – w tym przypadku wystarczy, że przelejesz wodę po ugotowaniu ziemniaków do czajnika, po czym zagotuj i wylej wodę. Skrobia w tym wypadku zadziała jak skuteczny detergent. Po takim czyszczeniu dokładnie przepłucz kuchenny gadżet. Możesz wykorzystać ją również w łazience do wyczyszczenia kabiny prysznicowej lub umywalki.

#4 Nawóz dla roślin – wodę po ziemniakach można wykorzystać również do pięlęgnacji roślin. Zarówno tych doniczkowych, jak i ogrodowych. Woda ta ma wiele cennych wartości, które pozytywnie wpływają na wzrost roślin. Należy jednak pamiętać, że woda nie może zawierać soli.

#5 Czyszczenie srebra – włóż zabrudzone gadżety do miski, po czym zalej wodą po ugotowanych ziemniakach i odstaw na 30 minut. Po tym czasie przepłucz czyszczone rzeczy w ciepłej wodzie i dokładnie osusz.

Chyba nie muszę Cię dłużej przekonywać, że zwykła woda po ugotowanych ziemniakach może się jeszcze przydać. I to na tyle ciekawych sposobów. Koniecznie daj mi znać, który z pomysłów spodobał Ci się najbardziej. Czy w ogóle słyszałaś o którymś z opisywanych rozwiązań?

Zobacz także: Placki ziemniaczane wpijają za dużo tłuszczu? Dodaj 1 składnik

 • Miniatura:
 • W jakiej wodzie gotować ziemniaki/ Źródło: skhoward, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  3 komentarzy

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani