w ,

Kasjer może anulować twoje zakupy. Wystarczy, że powiesz to jedno zdanie

Źródło: Suwinai Sukanant's Images

Czy kasjer może anulować twoje zakupy? Choć wydaje się to nieprawdopodobne, okazuje się, że może tak się stać. Głównie wtedy kiedy płacisz gotówką i nie masz wyliczonej dokładnej sumy… Brzmi tajemniczo? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Mimo że większość z nas płaci w sklepach kartą lub Blikiem, nadal zdarzają się osoby wierne gotówce, który tylko w taki sposób płacą za zakupy. Jesteśmy przekonani, że większość z tych osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że płacenie gotówką skrywa pewne niezbyt miłe pułapki. Jakie?

„Czy mogę być winny grosika?” Sprzedawca jednym ruchem może unieważnić twoje zakupy

Kto z nas choć raz stojąc przy kasie nie usłyszał pytania: „Czy mogę być winny grosika?”. W ciemno obstawiamy, że nie ma takiej osoby w Polsce. Okazuje się, że to z pozoru niewinne pytanie, może zaważyć na całych naszych zakupach, a nawet sprawić, że wrócimy do domu z pustymi rękami. Zszokowani? Tak. Kasjer może anulować twoje zakupy.

Kasjer może anulować twoje zakupy. Czy zgodnie z przepisami ma do tego prawo?

Idąc na zakupy mało kto z nas stawia się nad tym jakie prawa ma kasjer. Okazuje się jednak, że sprzedawca może unieważnić cały twój zakup i ma do tego stu procentowe prawo. Według prawa obowiązującego w Polsce, kasjer nie ma obowiązku wydania reszty. Co wiąże się z tym, że jeśli ty nie masz wyliczonej kwoty, to możesz wrócić do domu z pustymi rękoma. Kasjer zgodnie z prawem polskim może unieważnić transakcję i odmówić wydania towaru, choć oczywiście powinien swoją decyzję uzasadnić. Jeśli tego nie zrobi to na niego czeka kara grzywny, która może sięgnąć nawet 5 tys. złotych. Chyba dlatego w praktyce takie sytuacje, kiedy kasjer odmawia sprzedaży, zdarzają się rzadko. Jednak jeśli już padnie pytanie: „Czy mogę być winny grosika?” zalecamy zgodzić się na niewydanie reszty lub zapłacić kartą. Tylko w ten sposób unikniemy ewentualnych nieprzyjemności.

  • Miniatura:
  • Źródło: Suwinai Sukanant's Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.