w

Jak wyczyścić szybę od piekarnika? Będzie jak nowa!

jak wyczyścić szybę od piekarnika mini
bukharova, Getty Images Pro, xefstock, Getty Images Signature

Czyszczenie sprzętów kuchennych może stać się wielkim koszmarem. Dlatego dziś podpowiemy, jak wyczyścić szybę od piekarnika w szybki i prosty sposób. To naprawdę jest możliwe!

Jeśli chodzi o porządki to nie ma co ukrywać, że najwięcej pracy mamy w kuchni. To właśnie tu spędzamy najwięcej czasu. A podczas przygotowania posiłków nie trudno o zabrudzenie blatów lub sprzętów kuchennych.

Nie inaczej jest również w przypadku piekarnika, w którym wystarczy, że coś się przypali, albo powstaną tłuste plamy po pieczeniu różnego rodzaju potraw. Tak, takie zabrudzenia do tej pory kojarzyły mi się z długim szorowaniem. A jak się okazuje wcale nie musi tak być, o czym mogłaś przekonać się już, czytając artykuły na naszej stronie.

Szyba od piekarnika – dlaczego powinniśmy ją regularnie czyścić?

Dziś jednak chce skupić się na konkretnym elemencie piekarnika – szybie w drzwiczkach, która często jest pomijana podczas sprzątania. A to duży błąd. Co więcej, należy pamiętać, że element ten wymaga czyszczenia zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Po pierwsze, pozostawione zabrudzenia na szybie mogą wpłynąć negatywnie na jakość posiłków, które będziemy piec w urządzeniu. I nie chodzi tu tylko o nieprzyjemny zapach przypalonego jedzenia, który będzie roznosił się w całym domu. Okazuje się bowiem, że stary tłuszcz wykazuje właściwości rakotwórcze! Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie piekarnika.

Brudna szyba od piekarnika/źródło: Alexan2008, Getty Images

Po drugie, jeśli zadbamy o szybę w piekarniku, będziemy mieć większą kontrolę nad pieczonym ciastem lub daniem. Nie będziemy musieli uchylać drzwiczek, aby sprawdzić, czy danie lub wypiek nam się nie przypala. A z pewnością wiesz, że istnieje cała masa przepisów, przy których otwarcie drzwiczek w trakcie pieczenia, a tym samym gwałtowna zmiana temperatury, może niekorzystnie wpłynąć na efekt końcowy przygotowywanego przepisu. Lepiej więc unikać takich sytuacji!

Jak wyczyścić szybę od piekarnika?

Skoro już wiesz, jak ważne jest regularne czyszczenie szyby od piekarnika, warto poznać skuteczne metody, które ułatwią to zadanie. Oczywiście będą to domowe sposoby.

#1 Soda oczyszczona i ocet – aby pozbyć się tłustych plam i zaschniętego jedzenia z szyby od piekarnika połącz ze sobą sodę oczyszczoną oraz ocet. Powstałą mieszankę nanieść na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw ją na kwadrans. Po tym czasie przetrzyj dokładnie całość nawilżoną ściereczką, po czym przetrzyj do sucha. I to wszystko!

#2 Soda oczyszczona i woda – w tym przypadku wystarczy, że połączysz oba składniki. I w mgnieniu oka uzyskasz domową pastę czyszczącą. Nałóż ją na zabrudzenia, odczekaj 15 minut i dokładnie przemyj mokrą ściereczką. Na koniec przetrzyj całą powierzchnię ręcznikiem papierowym lub suchą ścierką kuchenną.

#3 Ocet i woda – na koniec miks, który należy przygotować w proporcji 1:1. Powstałą mieszankę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj zabrudzoną szybę. Po 15 minutach dokładnie wyszoruj, po czym przemyj ciepłą wodą i przetrzyj do sucha.

Jak sama widzisz, wystarczy naprawdę niewiele, aby szyba od piekarnika lśniła czystością i wyglądała jak nowa. Koniecznie daj mi znać, w jaki sposób Ty do tej pory czyściłaś szybę od piekarnika. Może znasz inne ciekawe rozwiązanie?

Zobacz także: Jak wyczyścić suszarkę do naczyń? Potrzebne składniki masz w kuchni

 • Miniatura:
 • bukharova, Getty Images Pro, xefstock, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani