w

Jak poradzić sobie z zapchanym zlewem domowymi sposobami?

Źródło: Vyacheslav Dumchev, Getty Images

Zapchany zlew potrafi przysporzyć wiele problemów. Jednak, kiedy zauważysz, że woda schodzi zdecydowanie gorzej, a z komór wydobywa się brzydki zapach, nie musisz od razu wołać hydraulika. Na początek spróbuj sama poradzić sobie z problemem, za pomocą domowych i sklepowych środków.

Zaczyna się niepozornym bulgotaniem, z czasem woda schodzi wolniej, aż przestaje spływać zupełnie. W tym momencie pozostaje nam jedynie wezwać nietaniego hydraulika, albo samemu wziąć się za robotę. My polecamy zdecydowanie tą drugą opcję, dlatego dziś przychodzimy z pomysłami, które pomogą odetkać zapchany zlew.

Zapchany zlew- lepiej zapobiegać, niż leczyć

Zlew powinniśmy czyścić regularnie, dzięki czemu zapobiegniemy jego zatykaniu. Ważne, żeby dbać o to, aby do środka nie dostawały się fragmenty jedzenia. Dlatego przed myciem jedzenie z talerzy powinniśmy zgarniać do specjalnego pojemnika, a w zlewie powinniśmy mieć specjalne sitka, które zapobiegną przedostawaniu się jedzenia do rur. A co w przypadku, kiedy jest już za późno i zlew jest zatkany? W takim wypadku musimy szybko działać.

Uważaj na niebezpieczne dla zdrowia środki chemiczne

Pierwszym pomysłem, który przychodzi nam do głowy w przypadku zapchanego zlewu są chemiczne środki udrożniające rury. Niestety ich cena jest wysoka, a składniki w nim zawarte mocno rżące i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego też podczas ich stosowania powinniśmy mieć na twarzy maskę i okulary ochronne, a na dłoniach rękawice. Musimy pamiętać również, aby po całym zabiegu dokładnie wywietrzyć pomieszczenie w którym czyściliśmy zlew czy umywalkę.

Domowe sposoby na zapchany zlew

Zdecydowanie lepszym wyborem jest zastosowanie domowych sposobów, które oczyszczą rury:

Woda i ocet

Do zatkanego odpływu wsyp pół szklanki sody oczyszczonej i octu i zatkaj odpływ. Powstała piana zadziała w środku rur. Po około pół godziny spłucz zlew dużą ilością wody.

Sól i wrzątek

Do odpływu wsyp 4 łyżki zwykłej soli kuchennej, a następnie spłucz dużą ilością wrzącej wody. Ten sposób poradzi sobie z lekko zatkanym zlewem.

Przepychaczka

Tradycyjna gumowa przepychaczka jest tania i sprawdzi się w momencie, kiedy inne środki nie dają rady. Przed jej użyciem wystarczy zatkać otwór przelewowy. Następnie gumowym kielichem zatykamy otwór odpływu i dociskamy kielich za pomocą drążka. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż do odetkania odpływu.

Żmijka- sprężyna kanalizacyjna

Sprężyna kanalizacyjna, potocznie zwana żmijką. Z jednej strony ma ostry szpic, a z drugiej korbę. Sprężyny dostępne w sklepach mogą mieć nawet od 1,5 do 5 metrów i z powodzeniem odetkają każdą zatkaną rurę. Do użycia żmijki potrzebne są dwie osoby. Po zdjęciu syfonu jedna osoba trzyma sprężynę, a druga wkręca korbę. Po jej wkręceniu należy ją wyciągać kręcąc korbą w przeciwną stronę.

Rozdrabniacz zlewozmywakowy

Aby uniknąć zatykania zlewu warto zaopatrzyć się w specjalny rozdrabniacz zlewozmywakowy. Ten niepozorny przyrząd mieli wszystkie odpady, które trafiają do rur. Dzięki inwestycji w rozdrabniacz, możemy mieć pewność, że zalegające jedzenie już nigdy nie zatka naszego zlewu. 

  • Miniatura:
  • Źródło: Vyacheslav Dumchev, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.