w

Wilczy apetyt? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby na podjadanie

Źródło: Africa Images

Ciągle jesteś głodna i masz wrażenie, że jesteś jak studia bez dna, która potrafi jeść, jeść, jeść… Nigdy nie czujesz się syta? Zastanawiasz się jak zahamować swój wilczy apetyt? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś 'tak’ koniecznie zostań z nami.

Definicja głodu i apetytu

Na początku należy się zastanowić czym różni się głód od apetytu? Mimo że obydwa te słowa często używane są jako synonimy, to tak naprawdę oznaczają coś zupełnie innego. Głód to alarm, ze strony naszego ciała, które chce nam powiedzieć, że kończą mu się składniki odżywcze. Natomiast apetyt, to chęć jedzenia, myśl, że właśnie teraz coś byśmy zjedli. Czyli podsumowując, głód jest czymś z czymś nie powinniśmy walczyć, natomiast jeśli chodzi o apetyt i jego psychologiczne podłoże, zdecydowanie możemy coś z tym zrobić.

Za nadmiernym apetytem często stoją emocje, ale też niedobory witamin i składników odżywczych

W dzisiejszym artykule chcemy zająć się kwestią nadmiernego apetytu, a raczej sposobem na jego zahamowanie. Strach, smutek, stres, ale też radość i ekscytacja mogą powodować w naszym organizmie ochotę na „coś” do zjedzenia. Ale nie tylko. Równie często problemem bywa brak pewnych składników odżywczych, co sprawia, że organizm po raz drugi o „coś” się upomina. Często w takiej sytuacji zajadamy słodycze lub objadamy się kompulsywnie.

Jak przestać się objadać i zahamować nadmierny apetyt?

Pierwszą rzeczą, która pomoże zahamować nadmierny apetyt jest po prostu szklanka wody. Często źle odczytujemy sygnały organizmu, który dopomina się nie o jedzenie, a o picie. Powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. A jeśli nie woda, to co? Świetnie sprawdzą się zioła np. dziurawiec, który pomaga przy apatii i stanach depresyjnych. Drugim dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego menu morwy białej, która obniża poziom cukru we krwi i pomaga w walce z nadmiernym apetytem. Trzecim najważniejszym sposobem są różnorodne, zbilansowane i regularne posiłki, bogate w błonnik, które ograniczą naszą ochotę na podjadanie i zapewnią uczucie sytości na długi czas.

Czym zastąpić słodycze?

Większość z nas, czując ochotę na coś do zjedzenia, sięga po słodycze. Dziś nie będziemy rozpisywać się o ich negatywnym wpływie na zdrowie, ale zaznaczymy z czego może wynikać ochota na słodycze. I tak, często apetyt na słodkie wynika z niedoborów: cynku, manganu, wit. C i witamin z grupy B. Dlatego zanim sięgniesz po kolejne ciastko, postaw na warzywa i owoce lub sięgnij po dodatkową suplementację.

  • Miniatura:
  • Źródło: Africa Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.