w

Czy czas gotowania jajek wpływa na ich właściwości odżywcze?

Źródło: Elena Pavlova, Getty Images

Jajka są zdrowe i warto aby na stałe gościły w naszej diecie. Okazuje się jednak, że jajko jajku nierówne i nie każde wykazuje takie same właściwości. Już sama obróbka termiczna może mieć kolosalny wpływ na to jakich składników dostarczymy naszemu organizmowi. W związku z tym warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jajko na twardo czy to gotowane krócej- na miękko, będzie zdrowsze?

Jajka- właściwości

Jajka są podstawą diety większości Polaków. Z badań wynika, że spożywamy je minimum raz w tygodniu, choć większość z nas spożywa ich nawet kilkanaście tygodniowo. Ta tendencja jest dobra, gdyż małe i niepozorne jajko dostarcza nam wielu ważnych witamin tj. B, A, D, E, K, PP, a także składników odżywczych tj. fosfor, wapń, cynk, żelazo, fosfolipidy i aminokwasy. Natomiast samo żółtko dostarcza nam zdrowych tłuszczy i lecytyny, która blokuje niezdrowy cholesterol i wspomaga naszą pamięć. Jednak w zależności od tego jak długo gotujemy jajko, nasz organizm będzie je inaczej przyswajał i trawił.

Jajko- na miękko czy na twardo?

Który wybór będzie lepszy: czy lepiej spożywać jajka na miękko, czy jajka na twardo gotowane przez ok. 8- 10 minut? W tej kwestii badacze są jednogłośni. Długie gotowanie jajka powoduje, że na żółtku pojawia się zielona obwódka. Ta zielona obwódka to efekt reakcji siarki z żelazem. Dlatego też jajko na twardo będzie trudniejsze do strawienia i może powodować: wzdęcia, odbijanie czy bóle brzucha.

„Jajka na miękko są bardziej lekkostrawne. Najlepsze są te, w których białko jest lekko ścięte. W takiej postaci jest mniejsze prawdopodobieństwo powstania alergii”

twierdzi dietetyk Joanna Stachowicz- Skałecka- autorka strony 'Trenerka Zdrowej Diety’

Dodatkowo jajka gotowane dłużej, niż 7 minut tracą ok. 50% składników odżywczych. Najgorzej ma się sprawa z wcześniej wspomnianą lecytyną, która podczas długiego gotowania traci swoje właściwości i nie chroni przed szkodliwym cholesterolem.

  • Miniatura:
  • Źródło: Elena Pavlova, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.