w

Jak wykorzystać buraki pozostałe po zakwasie? Warto zrobić z nich pyszną surówkę

Źródło: zeleno, Getty Images Pro

Wiele osób przed wigilią robi swój własny zakwas do barszczu wigilijnego. Pozostałością z przygotowania zakwasu są oczywiście ukiszone buraki, które aż żal wyrzucać. Można oczywiście zjeść je same, ale mało osób przepada za taką formą. Zdecydowanie lepiej przygotować np. pyszną, aromatyczną surówkę. Jak jeszcze można wykorzystać buraki z zakwasu?

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie mają kiszonki. Powinniśmy je jeść szczególnie w okresie jesienno- zimowym, aby wspomóc naszą odporność. Kiszone ogórki, buraki i kapusta to bomba witaminowa dla naszego organizmu.

Jak wykorzystać buraki z zakwasu?

Czas przed świętami jest doskonałym okresem na przygotowanie domowego zakwasu z buraków. Zakwas wzbogaci barszcz świąteczny, a buraczki, które pozostaną z jego wyrobu, można przeznaczyć na zrobienie pysznej sałatki. Jak jeszcze można wykorzystać buraki z zakwasu? Buraki można wycisnąć i zrobić z nich pyszny, zdrowy sok. Z pozostałej pulpy można natomiast zrobić koktajl warzywny. Z pulpy buraczanej można zrobić także pyszne kotleciki ryżowe. Kiszone buraki możesz również pokroić w kosteczkę i wykorzystać do przygotowania koreczków na imprezę, czy podać jako dodatek do kanapek i wrapów.

Przepis na surówkę z buraków po zakwasie

Jak widać opcji na wykorzystanie buraków z zakwasu jest wiele. Na zakończenie chcemy wam zdradzić nasz przepis na surówkę o której pisaliśmy na początku.

Do przygotowania surówki potrzebujesz jedynie:

  • 400 g kiszonych buraków pozostałych z zakwasu,
  • 1 jabłka
  • 1 cebuli czerwonej
  • prażonych ziaren słonecznika
  • oliwy z oliwek
  • pieprzu

Przygotowanie:

Buraki i jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dodaj pokrojoną cebulę, oliwę z oliwek i pieprz. Całość posyp prażonymi ziarnami słonecznika.

  • Miniatura:
  • Źródło: zeleno, Getty Images Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.