w

Zdrowszy odpowiednik mandarynki. Jak go rozpoznać?

Źródło: naatashabreen

Mandarynki czy klementynki? Które owoce są zdrowsze, a które smaczniejsze? Czym się od siebie różnią i jak je rozpoznać na sklepowej półce? Mandarynki i klementynki mimo że wyglądają identycznie, to w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Jak rozróżnić klementynkę od jej praktycznie bliźniaczej siostry?

Klementynki to owoce, które powstały ze skrzyżowania mandarynek i pomarańczy w XIX wieku. Pod koniec stulecia misjonarz z Francji- Clement Rodier, który pracował w algierskim sierocińcu w Misserghin skrzyżował dwa rodzaje cytrusów w wyniku czego powstała mała, soczysta klementynka. Na ten moment mamy już trzy odmiany tych owoców: bezpestkową, o nielicznych nasionach i o licznych nasionach- Monreal. Jak rozpoznać klementynkę i czym różni się ona od mandarynki?

Jak rozróżnić klementynkę od mandarynki?

Klementynka jest o wiele bardziej słodsza, niż mandarynka i mniej kwaśna, niż pomarańcza.
Dodatkowo ten mały niepozorny owoc jest o wiele zdrowszy od innych cytrusów. Klementynka ma w sobie: beta-karoten, hesperydynę, narirutynę i większą ilość witaminy C, niż mandarynka. Dzięki czemu klementynka jest świetnym produktem wzmacniającym odporność, a zjedzenie dwóch sztuk dziennie poprawia nastrój, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Aby rozpoznać te dwa owoce należy zwrócić uwagę na wygląd. Klementynki mają błyszczącą skórkę, łatwo się obierają i nie mają pestek. Mandarynki mają pestki, a ich skórka mocno przylega, dlatego znacznie trudniej je obrać.

  • Miniatura:
  • Źródło: naatashabreen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.