Spis treści
Dawno temu w przemyśle piekarskim zakwas chlebowy był popularny tak samo jak dzisiejsze drożdże. Bochenek na jego podstawie miał specyficzny, kwaskowaty smak i grubą warstwę chrupiącej skórki. Gdy drożdże stały się bardziej dostępne, zaczęto wypierać zakwas, na rzecz drożdży, które działały znacznie szybciej, a pieczywo można było zrobić już tego samego dnia. Poniżej znajdziesz przepis na tradycyjny zakwas z dwóch składników.
Czym tak właściwie jest zakwas chlebowy?
Najprościej mówiąc zakwas chlebowy to alternatywa dla drożdży przy wyrobie pieczywa. W trakcie fermentacji mąki, wytwarzane są bakterie, które działają w ten sam spulchniający sposób.
Pieczywo na bazie zakwasu dłużej utrzymuje świeżość, jest aromatyczne z charakterystyczną kwaśną nutka. Wiele osób uważa, że chleb przygotowany w tradycyjny sposób jest lżejszy dla żołądka, chleb drożdżowy, choć równie dobry, ustępuje w kilku kwestiach tradycyjnemu bochenkowi.
Jak zrobić zakwas chlebowy?
Otóż będziesz potrzebować tylko 2 składników: wody i mąki (żytnia razowa mąka typ 2000). Do tego duży słoik i trochę cierpliwości. Jak wiesz zakwas to nie to samo co drożdże — potrzebuje czasu, by dobrze sfermentować.
Przed całym procesem dobrze umyj słoik i najlepiej wyparz wrzątkiem. Do słoika sypiemy 30 g mąki i dolewamy 30 ml letniej wody. Dokładnie mieszamy i nakrywamy słoik, a następnie odstawiamy w miejsce o temperaturze pokojowej na 24h.
Następnego dnia dosypujemy kolejne 30 g mąki i 30 ml wody. Powtarzamy czynność — mieszamy o odstawiamy na 24h. Trzeciego dnia robimy dokładnie to samo co w poprzednich dwóch dniach. Powinnaś zauważyć pierwsze pęcherzyki powietrza na powierzchni zakwasu.
Zakwas dokarmiamy przez 5-7 dni, a wtedy jest zdatny do użycia. Warto wiedzieć, że po każdym użyciu trzeba do niego dodać kolejną porcję mąki i letniej wody.
Czego nie robić z zakwasem?
Nie stawiaj słoika na nasłonecznionym miejscu, promienie UV źle na niego działają. Warto również pamiętać, że zakwas po 7 dniach nie będzie jeszcze tak skuteczny, jak ten kilkutygodniowy. Chleb może wyróść jedynie odrobinę — nie ma tutaj żadnego błędu po waszej stronie.
Zakwas ma mocny octowy zapach i nie jest to w żadnym wypadku oznaka zepsucia. Czerwoną lampką jest pleśń — jeśli ją zauważysz, musisz natychmiast wyrzucić zawartość słoika. Po kilku dniach słoik z zakwasem trzeba włożyć do lodówki — będzie tam bezpieczniejszy, a także dłużej zachowa świeżość.