w

Jak zrobić domowy twarożek, który będzie miał idealną konsystencję? Musisz dobrze przygotować ser

alisafarov, Getty Images

Domowy twarożek na kanapkę to prawdziwa uczta dla naszego podniebienia! Ważne by ser nie był suchy i grudkowaty, wtedy nie uratują go żadne dodatki. Taki domowy twaróg będzie stosunkowo tańszy, niż gotowe serki w opakowaniach. To co, jesteś ciekawa jak go przygotować?

Wróć się do czasów dzieciństwa, gdy babcia podawała Ci kanapki z domowym twarogiem i szczypiorkiem. Pamiętam, że takie kanapki były moimi ulubionymi jak na tamte czasy, a po jednej kromce mogło się iść podbijać świat na nowo. Dziś można kupić gotowy serek w pudełku, ale w żadnym razie nie jest podobny do tego, który jedliśmy kiedyś.

Domowy serek najlepiej zrobić z twarogu tłustego lub półtłustego. Jeśli wybierzesz chudy, może być zbyt suchy, co będzie wymagało większej ilości dodatków i w konsekwencji stanie się tak samo kaloryczny, co pół tłusty. Poniżej znajdziesz dokładny przepis na ten przysmak do kanapki. Raz spróbujesz i nie kupisz już nigdy gotowca.

domowy twarożek
domowy twaróg/ fot. Sarapaul38, Getty Images

Twarożek do kanapek

Domowy twaróg to nie tylko rozgnieciony ser. Aby uzyskać idealną konsystencje, musisz dodać trochę mleka i śmietany, a całość zmielić przy pomocy blendera!
Czas całkowity 5 min.
Czas przygotowywania 5 min.

Składniki

na 4 porcje

Sposób przygotowania

  • Ser umieść w sporej misce, dodaj śmietanę i mleko — pobieżnie wymieszaj. Weź ręczny blender i zmiel twaróg, by był gładki, bez większych grudek sera.
  • Zmielony ser dopraw solą i pieprzem. Pokrojona rzodkiewka i szczypiorek ląduje w miseczce z serkiem. Mieszamy do połączenia składników. Serek jest gotowy.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Domowy twarożek to coś ciekawy dodatek do pieczywa, lecz nie tylko na tym kończy się jego rola. Możesz wykorzystać go do tak zwanych pyr z gzikiem, czyli pieczonych ziemniaków w domowym serkiem. To danie podaje się głównie w Wielkopolsce, ale staje się coraz popularniejsze w innych częściach naszego kraju.

Jeśli lubisz bardziej wyraziste smaki, możesz go wzbogacić o czosnek i ostrą papryczkę — ich dodatek nada charakteru.

  • Miniatura:
  • alisafarov, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli