w

Czym zagęścić zupę? Masz kilka opcji do wyboru

czym zagęścić zupę
splinter94, Getty Images

Dziś odpowiem na pytanie czym zagęścić zupę, aby smakowała wyśmienicie. I to na kilka sposobów, dlatego na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pyszna zupa to gwarancja udanego obiadu za każdym razem. Wystarczy naprawdę niewiele, aby w mgnieniu oka przygotować pożywną zupę, którą z radością będzie zajadać się cała rodzina.

Co więcej, możliwości do wyboru jest cała masa. Możesz postawić na klasykę i zrobić rosół, żurek lub pomidorową. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować domową zupę w oryginalnym wydaniu. Chociażby ramen, czy minestrone są przepyszne, dlatego warto wprowadzić je do domowego menu.

Czym zagęścić zupę?

Jeśli więc lubisz zupy równie mocno jak ja, ten wpis powstał z myślą o Tobie. Już za moment dowiesz się, jak w mgnieniu oka skutecznie je zagęścić. I to na kilka sposobów. Dlatego też kiedy w Twojej lodówce nagle zabraknie śmietany, nie panikuj, idealną zupę przygotujesz z całą masą innych produktów. Jakich? Już odpowiadam!

czym zagęścić zupę
Gotowanie zupy/źródło: Marcelo_minka, Getty Images Signature

Śmietana

Zaczynamy od najpopularniejszej metody. A jest nią oczywiście śmietana. I tu warto podkreślić, że dawniej stosowało się zazwyczaj śmietanę 12% lub 18%. Obecnie coraz częściej można spotkać się jednak z dodaniem do zupy śmietanki 30%, która jest bardziej delikatna. Co więcej, może zniwelować zbyt kwaskowaty posmak gotującej się zupy.

Mąka

Druga najpowszechniejsza metoda zagęszczenia zupy to bez wątpienia mąka. Oczywiście nie możemy dodać jej bezpośrednio do zupy. Najpierw łączymy ją z zimną wodą. W efekcie mamy otrzymać mieszankę o gładkiej konsystencji. Dopiero w takiej formie można dodać ją do gotującej się zupy.

Jogurt naturalny i serek śmietankowy

Do zabielenia zupy możesz wykorzystać również niepozorny jogurt naturalny. Z takim dodatkiem Twoja zupa będzie dużo lżejsza. Kolejny ciekawym wariantem jest serek śmietankowy. On również skutecznie zagęści gotującą się zupę. Warto pamiętać, że oba produkty należy podawać powoli. Podobnie jak w przypadku śmietany, powinniśmy najpierw połączyć produkt z chochlą wywaru w osobnej misce. Dopiero w takiej postaci możemy dodać mieszankę do garnka. I co ważne, zawsze robimy to pod koniec gotowania.

Żółtko jaj

Kolejnym skutecznym sposobem na zagęszczenie zupy jest żółtko jaj. Zanim jednak dodamy je zupy, musimy połączyć je z odrobiną gotującego się wywaru oraz zwykłą wodą. Dopiero po dokładnym wymieszaniu i stworzeniu jednolitej mieszanki, możemy zacząć dodawać ją małym strumieniem do garnka na palniku.

Pieczywo razowe

Jak się okazuje, skutecznym sposobem na zagęszczenie zupy jest także pieczywo razowe. Możesz użyć go na dwa sposoby. Bezpośrednio dodać mniejsze kawałki do zupy lub wcześniej rozdrobnić je np. w malakserze i dopiero w takiej formie dodać do garnka.

Kasza manna lub kukurydziana

Wystarczą już 2-3 łyżki kaszki, aby skutecznie zagęścić zupę w mgnieniu oka. Oba produkty możesz stosować naprzemiennie.

Zblendowane warzywa

Na koniec patent, który możesz wykorzystać przy gotowaniu zup warzywnych. Pod koniec gotowania, wystarczy wyjąć z garnka kilka warzyw i zblednować je na gładką mieszankę. Następnie dodajemy powstały miks do garnka i gotowe. Zupa jest idealnie zagęszczona.

  • Miniatura:
  • splinter94, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani