w ,

Babka jogurtowo-budyniowa. Nie wymaga długiego mieszania

babka jogurtowo-budyniowa
Wiktory, Getty Images

Szybki i sprawdzony przepis na wielkanocny wypiek już czeka. Babka jogurtowo-budyniowa ma w sobie to „coś”. Po prostu palce lizać!

Przed nami najważniejsze święta w całym roku kalendarzowym. Wielkanoc, bo o niej mowa, to niezwykły czas, który spędzimy z najbliższymi przy suto zastawionym stole. Podczas tego typu spotkań nie może zabraknąć również domowych wypieków z przepyszną babką na czele.

Babka jogurtowo-budyniowa – dlaczego warto ją zrobić?

I dziś właśnie chciałabym skupić się na tym cudownym wypieku. A wszystko to za sprawą niesamowitego przepisu mojej cioci Agnieszki, którym się ze mną podzieliła. Co takiego ma w sobie jej ciasto i czym się wyróżnia?

Otóż zrobisz je na bazie dwóch genialnych składników – budyniu i jogurtu naturalnego. Dzięki takiej kombinacji, wielkanocna babka będzie mega puszysta. Jednocześnie będzie rozpływać się w ustach. Już od samego pisania na jej temat robię się głodna. Ty też tak masz, czytając moje słowa?

Wielkanocna babka jogurtowo-budyniowa

W tej babce znajdziesz wszystko to, co najlepsze. Od samego patrzenia robimy się głodni!
Czas całkowity 1 godz. 30 min.
Czas przygotowywania 30 min.
Pieczenie: 1 godz.

Składniki

na 9 porcji

Sposób przygotowania

  • Pracę nad wielkanocną babką rozpocznij od przesiania mąki tortowej, aby jeszcze bardziej ją napowietrzyć. A co za tym idzie, upieczona babka będzie mega puszysta.
  • Następnie dodaj do przesianej mąki proszek do pieczenia oraz budyń w proszku.
  • W osobnej misce ubij ze sobą jajka i cukier.
  • Kiedy powstała mieszanka będzie już puszysta, zacznij dodawać na przemian pozostałe mokre i suche składniki. Pamiętaj, aby nie mieszać ich zbyt długo. Kiedy składniki tylko się połączą, od razu przełóż powstałą mieszankę do formy do pieczenia.
  • Babkę na bazie jogurtu i budyniu pieczemy przez 60 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza.
  • Smacznego!
babka jogurtowo-budyniowa
Zobacz
Ocena:
(głosy: 3 )

To jednak nie koniec pracy nad dzisiejszym przepisem. Została nam jeszcze kwestia dekoracji. I tu możemy wykorzystać wiele ciekawych rozwiązań. Świetnie w roli dekoracji spisze się zarówno domowej roboty lukier, cukier puder, jak i polewa czekoladowa. Idealnym uzupełnieniem świątecznego wypieku mogą być również świeże wiosenne kwiaty oraz dekoracje wielkanocne w jadalnym wydaniu z czekoladowymi jajkami na czele.

  • Miniatura:
  • Wiktory, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani