w

Biały nalot na zakwasie z buraków. Czy zakwas nadaje się do spożycia?

Źródło: pada smith, Getty Images

Przygotowując barszcz świąteczny warto pomyśleć o tym, aby nie kupować gotowego zakwasu, a zrobić go samemu. Przygotowanie zakwasu jest banalnie proste, wymaga jedynie bacznej obserwacji. Na zakwasie może zrobić się biały nalot, ale też szary i zielony. Który kolor powinien nas zmartwić?

Domowy zakwas jest bombą witaminową dla naszego organizmu. Witamina A, C, K; błonnik, żelazo, magnez, cynk, wapń, potas, kwas foliowy… To tylko część składników, które sprawiają, że zakwas jest w okresie jesienno- zimowym najlepszym lekarstwem na wzmocnienie odporności i wszelkie choroby. Poza wartościami zdrowotnymi, każda gospodyni domowa przyzna, że tylko zakwas domowej roboty nada wigilijnej zupie wyjątkowy smak, kolor i zapach.

Ważne zasady przy tworzeniu zakwasu

Przygotowanie zakwasu jest proste, ale jak w każdym przepisie tak i tutaj jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Po pierwsze trzeba wybrać świeże buraki, których skórka nie jest pomarszczona. Równie ważne, a nawet bardzo ważne są słoiki i pokrywki w których zakwas będzie się robił. Słoiki muszą być wyparzone i wysuszone, a pokrywki idealnie szczelne. W innym wypadku zakwas się zepsuje. A co kiedy na zakwasie zobaczymy niepokojący nalot? Wyjaśniamy co kolor nalotu mówi o zakwasie.

Biały, szary i zielony nalot na zakwasie? Znaczenie

Biały nalot to fermentacja kwasu mlekowego, która jest normalnym zjawiskiem w okresie kiszenia. Pojawienie się na powierzchni białego nalotu nie powinno cię niepokoić, ale pamiętaj, żeby go codziennie ściągać i wyrzucać. Gorzej jest w sytuacji, kiedy nalot jest koloru: niebieskiego, szarego lub zielonego. Jeśli na zakwasie pojawi się taki kolor oznacza to pojawienie się pleśni. W tym wypadku zakwas bezwzględnie musisz wyrzucić.

  • Miniatura:
  • Źródło: pada smith, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.