w

Które jajka są zdrowsze? Te gotowane na twardo czy na miękko?

Źródło: Beautiful Moments, Getty Images

Które jajka są zdrowsze? Te gotowane na twardo czy miękko? I czy czas gotowania ma właściwe jakiekolwiek znaczenie? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jajka są nieodłącznym elementem naszej kuchni. I bardzo dobrze, gdyż są zdrowe. Jajka bogate są w witaminy: B, PP, A, D, E, K i składniki mineralne. Już jedno jajko dostarczy nam wapnia, fosforu, cynku, ale też co ważne łatwo przyswajalnego żelaza. Żółtko zawiera ważną dla naszego zdrowia lecytynę i zdrowe tłuszcze. Okazuje się jednak, że wartości odżywcze jajek zmieniają się wraz ze sposobem przyrządzania. Które jajka są zdrowsze?

Które jajka są zdrowsze?

Polacy podzieleni są na dwie grupy. Tych, którzy preferują jajka na miękko i tych, którzy preferują tylko i wyłącznie jajka na twardo. Która grupa odżywia się zdrowiej? Zdecydowanie pierwsza, ta która zajada się jajkami na miękko. Dlaczego? Długie gotowanie jajek trwające 8-10 minut powoduje reakcję siarki z żelazem, co jest widoczne po zielonej warstwie pojawiającej się na żółtku. Dlatego też zbyt długie gotowanie jajek może powodować bóle brzucha, wzdęcia i odbijanie. Co jeszcze przemawia na korzyść jajek na miękko. W długo gotowanym jajku, takim które gotujemy powyżej 7 minut uszkodzeniu ulega lecytyna, a samo jajko traci ok. 50 % wartości odżywczych.

„Jajka na miękko są bardziej lekkostrawne. Najlepsze są te, w których białko jest lekko ścięte. W takiej postaci jest mniejsze prawdopodobieństwo powstania alergii”

mówiła dietetyk Joanna Stachowicz-Skałecka

Jajka na miękko. Kto powinien je jeść?

Jako że jajka na miękko są o wiele zdrowszą alternatywą, powinny je jeść osoby z tarczycą, cukrzycą, a także osoby na diecie. Dobrym wyborem są również jajka po wiedeńsku w których białko jest ścięte, a żółtko pozostaje miękkie.

  • Miniatura:
  • Źródło: Beautiful Moments, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.