Spis treści
Ile i jak prawidłowo gotować ziemniaki, aby podczas obróbki termicznej nie straciły swoich wartości odżywczych? Gotowanie ziemniaków, choć z pozoru proste, może przysporzyć wiele trudności. Nie tylko osobie, która robi to pierwszy raz, ale też gospodyni, która od lat wykonuje tą czynność. Okazuje się bowiem, że wielu Polaków ma w tej kwestii niezbyt dobre nawyki…
Niejedna osoba, zdziwi się widząc ten artykuł. Cóż trudnego może być w gotowaniu ziemniaków, które są przysmakiem polskiej kuchni od wielu wieków? Okazuje się, że gotowanie ziemniaków jest banalnie proste, jednak wymaga poznania trzech ważnych zasad, dzięki którym ziemniaki zachowają swoje cenne właściwości.
Ziemniak – warzywo pełne witamin i składników odżywczych
Do niedawna myślano, że ziemniaki są bezwartościowym warzywem, które tuczy i nie wnosi wiele do naszego żywienia. Dziś już wiemy, że jest to mit. Ziemniaki są cennym źródłem wit. C, witaminy z grupy B, a także witamin: PP, E, A, K. Ale to jeszcze nie wszystko. Ziemniaki są bogate w potas, żelazo, fosfor, mangan, magnez i wapń. Dzięki tym składnikom wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy i pokarmowy. Jednak aby te wszystkie wartości i witaminy pozostały w środku warzywa, należy przestrzegać trzech prostych zasad.
Czy ziemniaki gotować w zimnej czy gorącej wodzie?
Polacy najczęściej zalewają ziemniaki zimną wodą i gotują do momentu, aż będą miękkie. Często też obierają ziemniaki rano i gotują w południe… Niestety to pierwszy duży błąd. Ziemniaki powinno się wrzucać do gorącej wody i gotować zaraz po obraniu. Kiedy leżakują w zimnej wodzie, to po ok. 15 minutach zaczynają tracić swoje wartości odżywcze.
Kiedy solić ziemniaki?
Ziemniaki powinno się wrzucać do nieosolonej wody i solić dopiero, kiedy zmiękną. Dzięki temu zachowamy większą ilość soli mineralnych zawartych w warzywie.
Ile gotować ziemniaki?
Ziemniaki powinno się gotować na wolnym ogniu, dzięki czemu zawarta w nich skrobia uwalnia się równomiernie. A jak długo powinno się gotować ziemniaki? Optymalny czas to 15- 20 minut z zależności od gatunku. Zdecydowanie lepiej nie gotować dużych ziemniaków, a podzielić je na dwie, trzy mniejsze cząstki. Ten prosty zabieg sprawi, że szybciej się ugotują i będą o wiele bardziej zdrowe.