w ,

Racuchy mojej babci były niezwykłe puszyste. Ostatnio odkryłam to wszystko za sprawą procentów dodanych do ciasta

Racuchy babci
TatianaButovchenko, Getty Images Pro

Racuchy z ciasta drożdżowego były moją ulubioną przekąską spod ręki mojej babci. Zawsze zachwalałam ich puszyste ciasto, a ostatnio dowiedziałam się, że to wszystko za sprawą pewnego płynu, którego nigdy bym sama nie dodała do ciasta! Dasz wiarę, że kieliszek wódki załatwi za Ciebie całą robotę!

Proste przepisy cieszą się dużą popularnością, bo o ile nie jesteś pasjonatem gotowania, najczęściej nie masz czasu i ochoty na długie pichcenie. Banalnym przepisem na racuchy możesz wyczarować pyszne śniadanie dla dwojga lub przekąskę dla wybrednego dziecka.

Racuchy babci

Tajemnym składnikiem placuszków jest dodatek wódki do ciasta. To właśnie ona nadaje sprężystej i pulchnej konsystencji. Nie musisz się obawiać, że placuszki wyjdą „pijane”, podczas smażenia cały alkohol się ulotni. Racuchy babci będą królowały na twoim stole!

Puszyste racuchy

Nie bój się dodać wódki do ciasta, nie będzie jej czuć w smaku, a procenty wyparują podczas smażenia, natomiast ciasto zyska na puszystości.
Czas całkowity 2 godz. 10 min.
Czas przygotowywania 2 godz.
Czas gotowania 10 min.

Składniki

na 5 porcji

Sposób przygotowania

  • Zacznij od przygotowania rozczynu drożdżowego. W misce umieść ciepłe mleko, pokruszone drożdże, cukier i 5 łyżek mąki. Całość zamieszaj by nie było grudek, nakryj ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut. Po tym czasie masa powinna lekko zwiększyć swoją objętość.
  • Kiedy minie wyznaczony czas, do miski przesiej mąkę, dodaj jajko, zaczyn, resztę cukru oraz szczyptę soli. Wyrabiamy ciasto na sprężystą masę. Następnie dolewamy kieliszek wódki i ponownie zagniatamy całość, tak by do ciasta dostało się, jak najwięcej powietrza. Nakrywamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny.
  • Po upływie wyznaczonego czasu rozgrzewamy patelnię, dodajemy olej i wykładamy kleksy z ciasta na rozgrzany tłuszcz. Smażymy, aż ciasto będzie rumiane z obu stron. Gotowe placki wykładamy na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Racuszki możesz podawać z różnymi dodatkami, my polecamy: cukier puder, miód, owoce, dżem i czekoladowy krem. Jeżeli jesteś fanką korzennych przypraw, dodaj do ciasta odrobinę cynamonu. Będą przepyszne i znikną z talerza w kilka sekund!

Zobacz także te wpisy na naszym serwisie:

  • Miniatura:
  • TatianaButovchenko, Getty Images Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    4 komentarzy

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli