Spis treści
Placki ziemniaczane z McDonald’s to przysmak z popularnego fast fooda, którym mogą się delektować osoby na diecie bezmięsnej. Cały sekret tkwi w tym, by placek był z zewnątrz niezwykle chrupki a w środku miękki i puszysty. Czy da się osiągnąć taki efekt w domowych warunkach? Oczywiście, że tak!
Aby przygotować placki, jak z popularnego fast fooda musimy je odpowiednio podsmażyć. Nie wystarczy wrzucić ciasto na głęboki tłuszcz i liczyć, że wyjdą podobnie jak te z restauracji pod złotymi łukami.
Jak robić Placki ziemniaczane jak McDonald’s?
Kluczem do idealnego dnia jest podsmażenie tartych ziemniaków i cebuli, a dopiero później mieszanie ich z resztą składników. Takie działanie pozwoli odparować część wody, która zbiera się w tkankach warzyw.
Na samym końcu robimy jeszcze jeden krok, który całkowicie odbiega od tego jak nauczono nas robić placki ziemniaczane. Otóż musisz uformować kotleciki, a następnie wstawić je do zamrażarki, gdzie odrobinę stężeją. Takie twarde placki wrzucamy na gorący olej i smażymy, aż nabiorą złocisto brązowej barwy.
Placki ziemniaczane a’la McDonald’s
Składniki
na 10 placków
- 750 g ziemniaki
- 1 cebula
- 120 g ser żółty (tarty)
- 1 łyżka mąka ziemniaczana
- 1 łyżka masło
- 1/2 łyżeczka sól
- pieprz
- wędzona papryka
- 50 ml olej (do smażenia)
Sposób przygotowania
- Ziemniaki obieramy, trzemy na tarce i płuczemy w zimnej wodzie, by pozbyć się nadmiaru skrobi. Zalewamy ziemniaki wodą na 10 minut, a następnie mocno odsączamy i by pozbyć się wody.
- Cebule siekamy w drobną kostkę i podsmażamy na maśle. Gdy zrobi się szklista, dodajemy ziemniaki i smażymy jeszcze przez 5 minut.
- Podsmażone warzywa lądują w misce z resztą składników, które zagniatamy. Z powstałej masy formujemy kotleciki i układamy je na blaszce, a następnie wstawiamy do zamrażarki na 10 minut, by nieco stężały.
- Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy zmrożone placki po 3 minuty na stronę.
Jak widzisz, przygotowanie tego danie nieco różni się od standardowej receptury, jednak to właśnie ten długi proces gwarantuje chrupkość skórki w placuszkach.
Gotowe placki podawaj z sosem śmietanowym, tzatzyki czy salsą. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, gdyż placki same w sobie są główną atrakcją na talerzu.