w

Kolor gąbki do mycia naczyń ma duże znaczenie. Dowiedz się jak z nich korzystać

kolor gąbki
Ales Munt

Do niedawna myślałam, że kolor gąbki to jedynie wymysł producenta, jednak okazuje się, że w zależności od barwy powinniśmy nią myć inną powierzchnię! Konkretny kolor jest dopasowany do różnych nawierzchni. By sprawić jak najmniej szkód i tym samym umyć jak najlepiej dany przedmiot, wybierz odpowiednią do tego gąbkę!

Kolor gąbki ma ogromne znaczenie!

Jeśli kupujesz pojedyncze gąbki do mycia naczyń, musisz pamiętać o tym, by sprawdzać, do czego należy ich używać. Wyjątkiem stanowią tanie gąbki, które pakuje się w wielopaku, w tym wypadku kolor gąbki to jedynie ozdobnik produktu. Droższe i bardziej wytrzymałe gąbki mają spełniać pewne funkcje, a wszystko jest zapisane w ich kolorze!

Niebieskie gąbki mają delikatną strukturę i nadają się do mycia porcelany czy kryształów. Taka gąbka nie nadaje się do szorowania, lecz subtelnego przecierania kruchych materiałów.

Żółtą gąbką powinnaś myć rzeczy zrobione ze szkła. Taką gąbką możesz przemyć szyby w aucie czy kabinę prysznicową. Gąbka da sobie radę z osadem czy małymi zabrudzeniami, ale tym samym nie porysuje powierzchni szkła.

Kolor gąbki
żółta gąbka/ fot. extender01, Getty Images

Zielona gąbka to jedna z najtwardszych, którą powinno się stosować na mocne zabrudzenia. Stosuje się ją przy usuwaniu zaschniętego jedzenia czy grubej warstwy tłuszczu. Można nią szorować, nie rozpadnie się pod naszym naciskiem.

Czerwona i różowa są najbardziej uniwersalne przy codziennych porządkach, które robimy w naszym domu. Nie straszne im zmywanie naczyń czy mycie kuchennych blatów. Różowe gąbki będą mniej wytrzymałe niż zielone, ale za to są delikatniejsze i nie spowodują uszkodzeń na twoich naczyniach.

Zobacz również:

  • Miniatura:
  • Ales Munt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli