Spis treści
Wielkanoc to czas gdy jadamy bardzo dużo mięsnych potraw, w tym domowy pasztet, który tak wielu z nas uwielbia. Można go jeść na ciepło z dodatkiem sosu lub jako dodatek do pieczywa i sałatki. Domowy wyrób jest pewnej jakości, nie tak jak w przypadku gotowców ze sklepu.
W domowym pasztecie najważniejsze jest, by dobrze dobrać mięso i odpowiednio je zmielić. Najlepiej udać się do zaufanego rzeźnika po świeże podroby i płaty mięsa. Ich koszt z pewnością będzie wyższy, ale lepiej zrobić mniej dobrego pasztetu, niż więcej, ale o wątpliwym smaku.
Pieczony polski pasztet jest rarytasem na wszelkiego rodzaju imprezach. Często możemy go spotkać jako przystawkę w restauracji czy element wiejskiego stołu na weselu. Przygotowany w domu, będzie zawierał twoje ulubione przyprawy, warzyw i dodatki.
Polski pieczony pasztet
Składniki
na 10 porcji
- 300 g łopatka wieprzowa
- 300 g filet z kurczaka
- 100 g wątróbka drobiowa
- 100 g boczek
- 50 g słonina
- 1 marchew
- 1 pietruszka (korzeń)
- 2 cebula
- 2 ząbek czosnek
- 4 łyżka majeranek
- 1 łyżka olej
- 1 jajko
- 2 łyżka bułka tarta
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
- Łopatkę wieprzową, mięso z kurczaka i boczek wrzucamy do garnka. Dodajemy marchew, pietruszkę i zalewamy całość wodą. Gotujemy przez godzinę, aż wszystkie składniki zmiękną.
- Wątróbkę myjemy, oczyszczamy z błonek i porządnie osuszamy ręcznikiem papierowym.
- Cebulę siekamy w piórka, rozgrzewamy olej na patelni i wrzucamy cebulę razem z wątróbką, by całość dobrze się podsmażyła.
- Ugotowane mięso należy oddzielić od kości i wrzucić do miski razem z wątróbką, cebulą i warzywami. Następnie mielimy wszystkie składniki w maszynce. Czynność powtarzamy dwa razy.
- Do masy mięsnej dodajemy jajko, bułkę, majeranek, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz. Całość ugniatamy ręką, by połączyć składniki i wykładamy do podłużnej foremki na pasztet, którą uprzednio trzeba wysmarować masłem i posypać bułką tartą.
- Pieczemy w 180*C przez godzinę czasu.
Domowy pasztet z dodatkami broni się sam, nie trzeba do niego żadnych dodatków, by dobrze smakował! Gotowane warzywa możesz zastąpić włoszczyzną z rosołu, która ma w sobie dużo esencjonalnego wywaru i dodatkowo podbije smak dania.
Ciekawym pomysłem na urozmaicenie pasztetu jest zatopienie w nim jajek na twardo. Po upieczeniu mamy gotowy pasztet z jajeczną niespodzianką i bardzo efektownym wyglądem, który cieszy oko. Fachowo nazywa się to pieczeń rzymska, na którą również znajdziecie przepis na naszym serwisie — link tutaj.
Jeden komentarz