w

Gotujesz ziemniaki? Uważaj na te 5 błędów

ziemniaki
YelenaYemchuk, Getty Images/Naked King, Getty Images

Każdy z nas chociaż raz w życiu ugotował ziemniaki. Ale czy wiesz, że łatwo je zepsuć i pozbyć się cennych wartości? Jakich błędów lepiej nie popełniać? I czego się wystrzegać? Tego wszystkiego dowiesz się już za moment!

Wiem, że na pozór gotowanie ziemniaków wydaje się mega prostym zadaniem. Przecież robimy to już odruchowo, kilka razy w tygodniu. I nawet nie zastanawiamy się nad tym, czy możemy zrobić coś inaczej lub ulepszyć. Działamy wręcz mechanicznie. A to duży błąd, bo jak się okazuje, nawet proces gotowania ziemniaków pełen jest miejsc, w których łatwo popełnić błąd.

I właśnie dzisiaj zajmiemy się takimi błędami. Zebrałam je w jednym miejscu, aby raz na zawsze rozstrzygnąć wszystkie problematyczne kwestie. No to zaczynamy!

Gotujesz ziemniaki? Wystrzegaj się tych 5 błędów

#1 Obieranie ziemniaków – to chyba jeden z najpopularnieszych błędów. Popełnia go praktycznie każdy z nas, a szkoda. Dlaczego? Otóż najwięcej wartości odżywczych znajduje się właśnie w skórce i tuż pod nią. Dlatego kiedy obieramy ziemniaki, sami odrzucamy całą masę cennych właściwości. Najlepiej gotować ziemniaki w mundurkach i jeśli jest taka konieczność, obierać je, kiedy będą już miękkie.

ziemniaki
Obieranie ziemniaków/źródło: Stanislav Honcharuk, Getty Images

#2 Gotowanie ziemniaków w zimnej wodzie – kolejnym, bardzo często powielanym błędem, jest zalewanie ziemniaków zimną wodą i stawianie ich na palniku. Ziemniaki przygotowane do gotowania, powinniśmy zalewać wrzątkiem. Dzięki temu nasze pyry nie stracą wartości odżywczych.

#3 Dodawanie soli do ziemniaków – ziemniaki powinniśmy solić, kiedy będą już miękkie. Jednak dużo osób robi to zaraz po postawieniu garnka na palniku. A to zdecydowanie za szybko.

#4 Długość gotowania – ukochane pyry powinniśmy gotować ok. 20 minut na średniej wielkości palniku. Jeśli będziemy robić to zbyt długo, to z pewnością je rozgotujemy. Z drugiej strony, jeśli użyjemy zbyt dużej siły palnika, to choć ziemniaki z zewnątrz będą wydawać się miękkie, w środku mogą być ciągle surowe.

#5 Wylewanie wody po ugotowaniu ziemniaków – doskonale wiesz, że nie cierpię marnować produktów w kuchni. I jak się okazuje, niepozorna woda po ziemniakach może przydać nam się na wiele ciekawych sposobów. Dowód? Przeczytaj ten artykuł. Już nigdy więcej jej nie wylejesz!

Zobacz także: Jak zrobić mega puszyste placki ziemniaczane? Zrób jedną rzecz

  • Miniatura:
  • YelenaYemchuk, Getty Images/Naked King, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani