w , , , , , ,

Ile soli do kiszonej kapusty? Sprawdzona proporcja czeka

ile soli do kiszonej kapusty
peredniankina, Getty Images

Dziś rozstrzygniemy kolejne kulinarne pytanie – ile soli do kiszonej kapusty dodać, aby była idealna w smaku. Ta wiedza na pewno się przyda!

Trudno wyobrazić sobie pyszny obiad bez genialnego i zdrowego dodatku. Ziemniaki i kotlet schabowy to za mało. Na talerzu musi znaleźć się 3 dodatek, który urozmaici smak całego dania. To taka wisienka na torcie, której nie sposób pominąć. Chyba się ze mną zgadzasz, prawda?

A skoro jesteśmy już w temacie dodatków obiadowych, to w pierwszej trójce najbardziej kultowych smaczków tego typu znalazłaby się na pewno mizeria, ćwikła i kapusta kiszona. I to właśnie na ostatnim elemencie chciałabym się dzisiaj skupić. Dzięki naszej sprawdzonej metodzie, przygotujesz pyszną kapustę kiszoną za każdym razem.

Ile soli do kiszonej kapusty?

Zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji, warto w kilku słowach skupić się na najważniejszej kwestii. W przypadku kiszonej kapusty chodzi o idealny dobór proporcji składników z solą na czele. Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego rodzaju soli. Jaka sól będzie najlepsza? Odpowiadamy!

Zanim zabierzemy się do przygotowania domowego dodatku, warto zapamiętać i zastosować sprawdzoną zasadę. Na każdy kilogram kapusty powinniśmy dodawać 1 łyżkę soli. Najlepiej do tego zadania użyć niejodowaną sól kamienną. Dlaczego właśnie taki rodzaj? Otóż jod ma spowalniać i zakłócać proces fermentacji, a to właśnie on jest niezbędny do otrzymania smacznej kapusty kiszonej w domowym wydaniu.

Skoro już wiemy, ile i jaki rodzaj soli wykorzystać do kiszenia kapusty, przechodzimy do szczegółowej instrukcji.

Domowa kiszona kapusta

Z tym sprawdzonym przepisem przygotujesz przepyszny dodatek do dań. Mega smakuje i przyjemnie chrupie!
Czas całkowity 40 min.
Czas przygotowywania 40 min.

Składniki

na 1 porcja

Sposób przygotowania

  • Pracę nad przepisem rozpoczynamy od poszatkowania białej kapusty.
  • Następnie obieramy marchewki i ścieramy je na tarce.
  • Łączymy warzywa i przekładamy je do kamionkowego naczynia.
  • Na koniec mieszamy ze sobą kminek oraz sól, po czym dodajemy do warzyw.
  • Całość dokładnie mieszamy.
  • Naczynie z mieszanką odstawiamy w chłodne miejsce. W ciągu kolejnych 3 dni - dwukrotnie ubijamy miks przy pomocy drewnianej łyżki. Dzięki temu ułatwiamy proces wydzielania się soków z kapusty i marchewki.
  • Po 3 dniach kapusta powinna być gotowa do spożycia. W razie potrzeby wydłuż okres jej kiszenia.
  • Smacznego!
Zobacz
przepis na kiszoną kapustę
Ocena:
(1 głos)

I to wszystko. Teraz już wiesz, jak przygotować idealną kapustę kiszoną w zaciszu własnego domu. Od dziś będzie królować na Twoim stole, za każdym razem, kiedy ją zaserwujesz. Nie odmówi jej nawet największy niejadek!

  • Miniatura:
  • peredniankina, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani