Brukselka po ugotowaniu często staje się gorzka, co sprawia, że większość z nas rezygnuje z jej zakupu. Prawda jest taka, że warzywo nie powinno mieć takiego smaku, a wszystkiemu winne jest złe przygotowanie. Sprawdź, co robisz źle i ciesz się pysznym i zdrowym warzywem.
Brukselka po ugotowaniu jest gorzka? Zadbaj o te elementy
Kluczowym składnikiem w przygotowaniu brukselki jest cukier, otóż to właśnie on niweluje goryczkę w produkcie. Zanim zaczniesz gotować brukselkę, zadbaj o odpowiednie przygotowanie, najlepiej obrać ją z zewnętrznych liści, które są poobijane i pożółkłe. Końcówki powinny być delikatnie nacięte — w ten sposób będą się szybciej gotować.
Brukselka nie powinna być gotowana w ciasnym garnku. Na każdy litr wody, musisz wsypać łyżeczkę cukru, który jest kluczowym elementem. Tym razem sól odchodzi na drugi plan i wystarczy mała szczypta, która zapobiegnie mdłemu smakowi warzywa.
Optymalny czas gotowania to 5 minut, czym bardziej go wydłużymy, tym brukselka stanie się bardziej bez smaku. Gotujemy bez nakrywki, by cały zapach uleciał i nie skumulował się w brukselce. Jeśli chcesz, by warzywo miało intensywny kolor, po ugotowaniu musisz je zalać zimną wodą.
Brukselkę możesz podawać solo lub z okrasą jak do pierogów ruskich. Wiele osób poleca podawanie jej w rozmarynowej lub miodowej polewie, będzie miała oryginalny, słodki smak. Brukselka jest na tyle uniwersalna, że idealnie wpasuje się jako warzywny dodatek do dania głównego i zupy.
Zobacz także: